Dům varuje prostřednictvím SMS

J. PETR  |  Věda
Dům budoucnosti

Dům budoucnosti projektují britští vědci z University of Herfordshire. Celá stavba je prošpikována infračervenými senzory napojenými na centrální počítač. Dům tak permanentně „špehuje“ své obyvatele. Důmyslný algoritmus se snaží odhalit jejich typický denní rozvrh a tomu pak přizpůsobuje provoz uvnitř satvby. Zhasíná zbytečně rozsvícená světla, vypíná topení v místnostech, kam v nejbližší době nikdo nepřijde.

Domek zatím pracuje ve zmenšeném měřítku a bydlet by v něm mohly nejspíš dětské panenky. Na maketě lze však snadno a levně odzkoušet funkce jednotlivých systémů. Pokud by se podařilo převést systém označovaný jako InterHome do reálné stavby, ušetřili by obyvatelé jen na platbách za energii asi 300 liber ročně.

Dům by také mnohem míň zatěžoval životní prostředí. Systém lze využít i pro zvýšení bezpečnosti. Senzory v oknech a dveřích by například dovolily zjistit, že obyvatelé nechali při odchodu někde otevřené okno nebo za sebou nezavřeli dveře. InterHome by pak poslal obyvatelům na mobil výstražnou esemesku.

Nejčtenější