Dostatek pitné vody pro každého

Martin Tůma  |  Věda

Přes miliardu lidí nemá přístup ke kvalitní pitné vodě. V řadě míst se kvůli vodě již dnes rozdoutnávají ohniska konfliktů, třeba kolem řeky Nil nebo Jordán. Přitom vody je všude na světě dost – jenomže je bohužel slaná.

Vyrobit z mořské vody vodu pitnou není vůbec jednoduchý úkol. V podstatě jsou možné tři postupy – elektrolyticky rozložit vodu na vodík a kyslík a potom ji opět sloučit. Nebo odpařit vodu a nechat zkondenzovat vodní páru. Oba postupy vyžadují veliké množství energie. Ta třetí cesta se jmenuje reverzní osmóza.

Při něm pod vysokým tlakem protlačujeme mořskou (může se jednat i o znečištěnou sladkou) vodu skrze membránu, což je v podstatě velice jemný filtr. Na jedné straně zůstane sůl a nečistoty, na druhou stranu projde jenom pitná a dokonale čistá voda. Ale nečistoty mohou filtr zanést a ucpat.

Základem membrány je velmi drahý pórovitý film z polysulfónu, potáhnutý tenkou polyamidovou vrstvou. I při pravidelném čištění a odstraňování nánosů nemá taková membrána delší životnost než pět let.

Vědci z Californské Univerzity (UCLA) pod vedením Nancy H. Linové se zaměřili na vylepšení jak technologie výroby membrány, tak membrány samotné. V posledním čísle časopisu Journal of Material Chemistry představili nový typ membrány se zhruba dvakrát větší propustností a s vyšší odolností vůči zanesení.

Vylepšili a zlevnili způsob, jak potáhnout výchozí polysulfónový substrát polyamidovým filmem. Kromě toho přidali membráně ještě jednu vrstvu, „chlupatou deku“, z krátkých polymerových řetězců. Ty jsou v neustálém pohybu, který zabraňuje vzniku usazenin.

Navíc je možno řídit povrchový náboj této „deky“ a tak ještě vylepšit její samočistíci schopnosti. Celkově se ušetří jak peníze při výrobě, tak náklady na čištění. Též dojde k úspoře díky delší životnosti membrány. To znamená více vody za stejné peníze a méně žíznivých.

Zdroje:
http://newsroom.ucla.edu/…-156227.aspx
http://cs.wikipedia.org/…_osm%C3%B3za
 http://cs.wikipedia.org/…n%C3%A1_voda

Nejčtenější