Domácnost, která poslouchá

Václav Maletínský  |  Technika

Chcete z tuhé zimy přejít do příjemně vyhřáté místnosti, klepnutím na dotykový displej změnit intenzitu a barvu osvětlení, spustit televizi a Blu-ray přehrávač, nechat automat uvařit espreso a pak už jen v klidu lenošit a bavit se?

Propojení většiny samostatně stojících nebo zabudovaných spotřebičů už dnes není problém. Stačí trochu investovat a pak si už užívat výhod inteligentního bydlení. Říkává se, že stokrát nic umoří i osla.

Zkuste si spočítat, kolik činností musíte vykonat, abyste se z pracovny od počítače přesunuli do obývacího pokoje a zapnuli televizi. Kolikrát vezmete do ruky různé ovládače na TV přístroj, přehrávač DVD, HDD nebo Blu-ray, hi-fi systém. Kolikrát zhasnete hlavní osvětlení v místnosti, na chodbě, v kuchyni a jak často využijete lampičku nebo nepřímé světlo ke změně atmosféry. Spočítejte kroky k ventilu radiátoru nebo k ovládání klimatizace, abyste změnili zimu v teplo a naopak.

A teď si představte, že na vše vám stačí jeden řídicí systém a jeden ovládač. Je jedno, jestli si chcete komfortní a jednoduchou obsluhu dopřát v malé dvougarsonce, ve větším mezonetovém bytě nebo v rodinném domku. Řešení vždy existuje a záleží jen na vašem rozhodnutí, které spotřebiče do něj připojíte a jak moc jim budete chtít velet.

Jednoduchá řešení

Jednoduchým a zřejmě nejznámějším způsobem řízení několika spotřebičů je univerzální dálkové ovládání elektroniky, které si snadno porozumí s televizí, videem, audiosestavou i gramofonem. Za jednodušší ovládač bez displeje (Emtec, Fractal, Thomson) stačí utratit pár stokorun, s displejem vyjde na 1000–5000 Kč (Genius, Logitech), Hi-tech modely s velkou obrazovkou a snadným listováním ve funkcích seženete za 6000–12 000 Kč (Logitech, Nevo a Samsung). Letošním hitem se může stát ovládač od Samsungu, který na obrazovce zobrazuje nejen ovládací prvky, ale i televizní vysílání programů, na které budete přepínat.

Ani změna intenzity osvětlení, zapojených žárovek a barevného odstínu nemusí být složitá. Stačí vyměnit běžné vypínače za bezdrátové ovládače (cena 400–1000 Kč za kus), zvolit speciální světla (žárovky nebo trubice, např. Philips), která umožní plynulou změnu několika odstínů barev, nebo jen lampičky (Philips LivingColor) s dálkovým ovládáním. Za žárovky nebo trubice utratíte 200–500 Kč za kus, lampička vyjde na 2500 Kč, ceny svítidel pro celková řešení interiérů nejsou započítány.

Ovládání vytápění pomocí prostorových termostatů a propojených ventilů vyjde na 1000–1500 Kč za termostat do místnosti a kolem 600–1000 Kč za dálkově řízený ventil na topení, nebo 1500–2500 za ventil s termostatem a dálkovým ovládáním, které komunikuje s centrální řídící jednotkou. K dispozici jsou i dálková řízení pro kotle v rodinných domech či rekreačních objektech. Můžete je aktivovat pomocí SMS zprávy a spustit vytápění či nastavit požadovanou teplotu v místnostech dříve, než přijedete. Ve všech popsaných řešeních se jedná o produkty, které výrazně usnadní ovládání, ale stále nejsou propojeny do jednoho systému.

Inteligentní byt nebo dům

Filmový fanoušek či televizní divák občas vidí hlavního hrdinu, který tlesknutím rozsvítí či zhasne, hlasovým příkazem spustí přípravu večeře, otevře bar, přepne televizní program nebo objedná nové zásoby do obří ledničky. Málokdo si však uvědomuje, že to není jen fikce a výmysl režiséra, ale že se může jednat o zcela reálné zobrazení funkcí a ovládání inteligentní domácnosti. Propojení různých skupin produktů do jednoho celku je v ČR zatím neobvyklé, ale dopřát si jej můžete. Pokud se vyznáte ve stavebnictví, elektru a máte dostatek představivosti o tom, co by vaše inteligentní domácnost měla zvládnout, stačí vám k realizaci jen dostatek nadšení a peněz.

Jestliže tápete a manuální zručnost u vás končí výměnou žárovky, svěřte se odborníkům. Ve vzorovém bytě nebo domě se můžete podívat, jak všechno funguje, zjistíte, že na úpravu běžného bytu 3+1 budete potřebovat 100 až 200 tisíc korun, a pokud budete snad začínat se stavbou domu, do něhož veškerou techniku zabudujete, ukousne vám zařízení dvě až čtyři procenta celkového rozpočtu.

Co můžete získat?

Dozvíte se o rozdělení jednotlivých produktových skupin (klimatizace a vytápění, osvětlení, zabezpečení, bílé elektrospotřebiče a spotřební elektronika), získáte informace o centrální řídící jednotce, která je pro propojení všech skupin a řízení celé domácnosti nezbytná. Dostane se vám do ruky dálkové ovládání (kupříkladu od značek Philips, Cue, AMX, Siemens nebo jiné) se snadno pochopitelnou obsluhou pomocí dotykového displeje.

Zjistíte, že svoji domácnost můžete řídit na dálku prostřednictvím počítače s internetovým připojením nebo mobilním telefonem. Můžete se připojit k bezpečnostní kameře a podívat se, zda je u vás doma vše v pořádku. Nebo spoléhat na nastavení pohybových, zvukových či kouřových čidel, která kontrolují celý prostor a v případě problému vás o něm chvatně informují prostřednictvím zaslané SMS zprávy. Můžete si dopřát hlasové ovládání jednotlivých zařízení a mnoho dalšího.

Zabudování a přizpůsobení celého systému je věcí odborníků, kteří jej budou instalovat. Čím přesnější budou vaše požadavky, tím snadněji se jim realizace podaří. Nemusíte zvolit vše z jejich nabídky. Třeba vystačíte jen se světly a spotřební elektronikou. Nebo vás bude více zajímat jen dálkové ovládání topení a bezpečnost. Záleží na vás. Počítejte s tím, že každá skupina zařízení bude potřebovat kabelové nebo bezdrátové připojení a řídicí segmenty. Na každou si připravte alespoň 25 000 Kč.

Někomu se taková částka může zdát vysoká, ale v několika následujících letech se vám vrátí. Lépe řízené osvětlení a domácí spotřebiče ušetří energii. Prostor, který nemusíte vytápět v době své nepřítomnosti, je na tom podobně. A pocit bezpečí (před požárem, krádeží atd.) je téměř k nezaplacení. Rozhodnete-li se pro realizaci, ušetříte i spoustu kroků a nervů. Nemusíte se rozčilovat, že někdo nezhasl světlo, nemusíte se bát, že se přerazíte o nešikovně odloženou tříkolku při nočním výletu k ledničce. Automatický systém vám posvítí na cestu. A zhasne za vámi, až se vrátíte do ložnice.

Když pak všechno funguje, je radost takový prostor obývat. Na ovladači si zvolíte pracovní režim, automaticky se spustí počítač, žaluzie mírně zatemní okna, aby sluneční světlo nedopadalo na monitor, zmizí obraz a zvuk televize, která upadne do odpočinkového režimu. Navečer změníte režim na zábavu, odpočinek, zpravodajství nebo cokoli dalšího. Počet přednastavených režimů domácnosti není nijak výrazně omezen, ale při více než deseti se začnete trochu ztrácet.

Žádný z režimů však není neměnný. Můžete jej kdykoli doladit podle svých momentálních potřeb. Každému členu domácnosti můžete nastavit jeho profil a jeho vlastní způsoby ovládání. Jediným pokynem dokážete změnit atmosféru v místnosti. Váš domov vás bude vítat a bude vás poslouchat.

Zdroj: Formen
Foto: archivy výrobců

Nejčtenější