Domácí diskotéka

Václav Maletínský  |  Technika

Někdo hraje na hudební nástroje, další dokáže jen brnkat na nervy. A co vy? Umíte s hudebním sluchem a rytmem pracovat? Co si tak sezvat pár kamarádů, uspořádat pořádnou garden party a ozvláštnit ji nejen zajímavým výběrem hudby, ale i světelnými a kouřovými efekty?

Sousedy ten nápad možná tolik nenadchne, ale pokud s nimi nejste na válečné stezce a dokážete jim odpustit, že svoji sekačku, vrtačku, cirkulárku nebo řetězovou pilu pravidelně pouštějí v sobotu a neděli už kolem sedmé hodiny ráno, mohli by pro jednou místo spánku trochu bdít. Třeba se jim předvedená laserová show a kouřové efekty zalíbí a vyženou škůdce ze zahrady.

Nebojte se změnit zvuk

Prvním z dlouhé řady zařízení, bez nichž se na pořádné diskotéce neobejdete, je nějaký zdroj zvuku. Starým kotoučovým nebo kazetovým magnetofonem možná potěšíte zástupce technického muzea, ale na akční a rychlé prohazování songů s nimi můžete zapomenout. Gramofon by se hodil na scratchování, jenže rodiče a sourozenci si velmi prozíravě schovali svoji sbírku desek. Nezbývá, než sáhnout po moderních CD nebo prostorově úspornějších MP3 souborech.

Pouštět řadu skladeb za sebou z předem připraveného playlistu můžete téměř z jakéhokoli přenosného zařízení, ať už jde o malý počítač, MP3/MP4 přehrávač nebo mobilní telefon. Ale takovým řešením moc neoslníte ani na školním výletě šesté třídy základní školy, natož mezi lidmi s volebním právem. Chcete-li překvapit, musíte si skutečné či virtuální disky osedlat prostřednictvím DJ přehrávače.

Levné přehrávače někdy nabízejí více funkcí než dražší a jsou vhodné do začátku, problematická je však životnost mechaniky nebo některých pohyblivých částí. Elektronika vydrží zpravidla déle než vlastní CD mechanika a právě na ní záleží. Jaké řešení je možné doporučit? Vyhněte se horním mechanikám se samostatnými dvířky, která je nutné pokaždé otevřít a zavřít při výměně CD. Zdržuje to při práci a brzy vás to otráví.

Rychlejší jsou zásuvkové mechaniky (jsou nejčastěji používané u počítačů a domácí elektroniky), u nichž vyjíždí zásuvka, do které vložíte vlastní disk. Poslední z řady konstrukcí je štěrbinová mechanika. Má méně mechanických částí, nejméně trpí prachem a možností poškození optiky.

Změny rychlosti a základní efekty

Důležité jsou možnosti nastavení rychlosti přehrávání a korekce zkreslení zpomaleného nebo zrychleného zvukového projevu. Rychlost skladby DJ ovlivňuje pomocí faderu – tahového potenciometru, kterým může plynule změnit počet úderů za minutu (BPM – beats per minute).

Nastavení rychlosti přehrávání je důležité pro mixování skladeb, plynulé přechody, tvorbu opakovacích smyček atd. Zrychlením či zpomalením skladby na klasickém gramofonu (změnou pohonu či rychlosti otáčení) dochází ke zkreslení hlasu a zvuku. Jakýkoli zvuk bude při zpomalení skladby hlubší a při zrychlení vyšší. DJ může tohoto zkreslení využít (funkce pitch) nebo jej může potlačit pomocí nastavení funkce tempo.

Ovládací kolo Jog slouží k mixování a scratchování (rychlé zrychlení, zpomalení, vracení či zastavení skladby). Pomocí Jogu a dalších tlačítek DJ vybírá i zdroje skladeb. Určitě nebude chybět CD/DVD mechanika, připojení vnějšího zdroje (jiný přehrávač), k dispozici jsou také USB porty pro připojení flash disků a externích pevných disků a nově se objevuje podpora paměťových karet. Výjimkou nejsou DJ zařízení s podporou iPadu a iPodu, pro něž nabízí dokovací zásuvku.

Jog slouží i k vyhledání a označení části skladby a k jejímu využití v efektovém rejstříku. Na přehrávači najdete samozřejmě i tlačítka pro spuštění, zastavení, posunutí a přeskočení aktuální skladby, a pokud jde o zařízení s dvojicí CD mechanik, pak i přepnutí mezi levou a pravou mechanikou. Většinou nechybí čitelný displej se zobrazením názvu CD, seznamu skladeb, informací o přehrávané hudbě (tempo nebo pitch, BPM, název, autor), u novějších a dražších produktů může být displej dotykový a usnadňuje výběr poklepáním na seznam či skladbu.

Práce dýdžeje nespočívá v prohazování CD disků, ale ve využívání nabízených efektů tak, aby posluchač odcházel z produkce spokojen, protože mu někdo známé skladby dokázal přehrát méně známým (občas originálním, jindy těžko pochopitelným) způsobem. Všechny efekty jsou digitální a pracují s datovým tokem skladby.

Kromě dříve zmíněné úpravy rychlosti BPM, přepínání mezi skladbami, tempa a pitche, je využíván Jet (průlet letadla), Zip (změna tónů skladby – opak tempa) a Wah nebo Filter (omezení výšek nebo basů) a využití připravených smyček z částí skladeb. Levné DJ přehrávače seženete v kategorii 5–10 000 Kč (přibližně stovka různých produktů American Audio, Behringer, Citronic, Conrad, Cortex, Denon, Numark, M-Audio, Omnitronic, Pioneer, Reloop, Stanton, Vestax, Technics a další) a pro hudební začátky určitě vystačí.

Dražší zařízení (ve střední třídě 10–20 000 Kč přibližně 60 zařízení podobných značek) jsou vhodná pro ty, kteří chtějí mixovat každé volné odpoledne. Za profi produkt vydáte i 40–60 000 Kč a kromě toho, že vám udělá hroznou radost, by vás měl i uživit. Nezapomeňte na DJ sluchátka, za která je dobré zaplatit 1500 Kč a více.

Zesilovače a reproduktory

Co je vám platný skvělý výkon za DJ pultem, když jej nikdo neuslyší? K rozdělení vaší produkce mezi ušní bubínky nedočkavých posluchačů budete potřebovat nějaký zesilovač a reproduktory. Jednoduchou sestavu seženete za pár tisícovek, ale na vydaném výkonu to bude znát.

Pro menší zahradní slavnost postačí něco do 150 W, pokud chcete přesáhnout hranice pozemku a potrápit souseda, sáhněte alespoň pro 5000 Kč za zesilovač a 5–15 000 Kč za reproduktory. Získáte za to sestavu schopnou pracovat výstupním výkonem 500–1000 W a možná i předvolání kvůli rušení nočního klidu.

K výrobcům patří firmy American Audio, Citronic, Mackie, Cerwin-Vega, DAP Audio, Dexon, Verse, EAW, u reproduktorů třeba Omnitronic, Foster.

Světlo ve tmě

Pořádná diskotéka bez světelných efektů? Snad jen v případě, že vaši kamarádi nemají rádi hvězdné války nebo se obávají epileptického záchvatu. Dokonalé sepjetí zvuku a světla miluje téměř každý. Chcete-li zahradu proměnit v pódium podobné Spielbergovým Blízkým setkáním třetího druhu, stačí vybrat pár stavebnicových světel se střední ovládací konzolí, v níž zabudovaný mikrofon řídí jednotlivá světla podle zachycených frekvencí (jinak blikají hloubky, výšky a střední pásmo).

Stačí vám na to 2–3000 Kč za dvě sady čtyř, šesti nebo devíti barevných světel. Různé barevné koule, hřiby a zrcátka s barevnými paprsky pořídíte za 800–4000 Kč, stroboskopické lampy už za 600–1000 Kč, scannery za 4–8000 Kč. Menší DJ sestavy světel jsou někdy nabízeny jako výhodný set (různá světla, koule z malých zrcátek) za 3–5000 Kč.

Pokud vám nebude stačit běžná světelná show, můžete paprsky nechat vyniknout například v mlžném oparu. Vyvíječ mlhy/kouře seženete za 2–5000 Kč. Profesionální technika je výrazně dražší, ale pro pár akcí je jí trochu zbytečné kupovat. Levnější osvětlení můžete sehnat také. Půjde o malé žárovičky ukryté v různobarevných průhledných plastových hadicích a budou působit přinejmenším nezvykle.

Žadatelům o společenský trapas je možné doporučit sestavu žárovek na vánoční stromeček za 150–200 Kč. V letním parnu vypadá hloupě i v případě, že šroubovákem zničíte malý reproduktor, z něhož se už neozývá Jingle Bells ani Merry Christmas, ho ho ho…

Závěrečné MUDr.ování

Zcela vážně míněná rada na úplný závěr: Hlasitou produkci a světelné efekty neberte na lehkou váhu. Blikání stroboskopu a rychlé změny osvětlení s různými paprsky skutečně mohou vyvolat epileptický záchvat. Platí to dvojnásob pro kamarády, kterým kromě hudby namixujete také něco dobrého k pití.

Pokud světelnou a hudební produkcí chcete potěšit i dětské osazenstvo, snižte výkon zesilovače a reproduktoru. A myslete rovněž na němé tváře. Psi i kočky mají citlivější uši a při hlasitém trápení hudebními pokusy se po vás může s vyceněnými zuby ohnat i ten největší dobrák. Raději jim proto dopřejte trochu klidu jejich umístěním do místnosti na odvrácené straně domu.

Zdroj: Formen

Nejčtenější