Domácí centra zábavy

(red)  |  Technika

Tento rok ovládnou zábavu v našich domácnostech takzvaná domácí centra zábavy nazývaná také herní konzole. Hlavním lákadlem právě letos bude určitě Xbox 360 od společnosti Microsoft. A čím nás tedy tato konzole letos překvapí?

V první řadě je správné tato domácí centra zábavy trošičku představit. Jedná se o extrémně výkonné konzole, které lze jednoduše připojit k jakékoli televizi, a pohodlně tak zastoupit nejen drahý počítač, ale také přehrávač filmů, hudebních souborů nebo prohlížeč fotografií. Lze k nim prostřednictvím USB portu připojit například i externí pevný disk a využívat je k přehrání jeho multimediálního obsahu.

Tyto konzole se také dají připojit k internetu a poměřit síly při hraní třeba s kamarádem z druhého konce světa. V jednom balení tak máte prakticky všechno – od přehrávače filmů a hudby po výkonný herní stroj, tedy vše, co ve svém obýváku potřebujete. Navíc v té nejvyšší možné kvalitě, a to zvuku i obrazu. Tento typ zařízení se ve světě již stal povinnou domácí výbavou, protože perfektně zapadá do koncepce moderní domácnosti. Letos se očekává jeho masivní rozšíření také v našich domácnostech.

Kdo je v čele?

V minulých letech ovládaly trh tři konzole. Xbox 360 od Microsoftu, který spolu s Playstation 3 od Sony patřík tomu nejvýkonnějšímu, co lze na trhu sehnat. Trojici domácích center zábavy doplňuje ještě Nintendo Wii, které ale oproti výše uvedeným bratříčkům dost výkonově zaostává a kromě samotného hraní her bohužel nenabízí nic navíc.

Letos se očekává dramatický nástup právě konzole Xbox 360, která válcuje svého hlavního konkurenta Playstation 3 mnohem širší nabídkou her, což je pro většinu uživatelů naprosto zásadní. Navíc řada ze špičkových titulů je exkluzivně pouze pro Xbox 360 – ať už se jedná o celosvětově nejprodávanější herní sérii Halo, nebo závodní tituly Forza.

Playstation 3 je zase vybaven přehrávačem Blu-ray, který je ale kvůli vysokým cenám filmů na Blu- ray discích (zhruba 900 Kč za jeden) pro širokou veřejnost prakticky nepoužitelný. Velkou nevýhodou Playstation 3 je bohužel také to, že není zpětně kompatibilní s předchozí velice rozšířenou konzolí Playstation 2 a nelze na ní hrát starší hry, které jsou levnější a často postačí na několik hodin zábavy.

Do této doby byl souboj mezi Xbox 360 a Playstation 3 vyrovnaný. Letos se ale Microsoft rozhodl vytáhnout z rukávu obrovský trumf a převálcovat konkurenta svým novým, bezovládačovým ovládáním pracovně nazvaným Projekt Natal. S unikátním pohybovým senzorem bude možné ovládat dění na obrazovce pouhým pohybem těla. Svého hrdinu tak povedete jen pouhými gesty a verbálními příkazy, třeba jako ve slavné sci-fi Minority report.

Microsoft tak se svým Xboxem 360 posouvá zábavu do další, zcela nové dimenze. Jak je to možné? „Jedná se o extrémně výkonné a víceúčelové zařízení ovládané prostřednictvím bezdrátového dálkového ovládače, které Microsoft doslova napěchoval nejrůznějšími funkcemi,“ vysvětluje odborník na počítačové technologie Martin Pekař.

„Jediný přístroj vám nahradí všechno, co pro domácí zábavu potřebujete, navíc v té nejvyšší možné kvalitě zvuku i obrazu,“ dodává Pekař. Není se tedy co divit, že tento typ zařízení se ve světě velmi rychle stal prakticky povinnou domácí výbavou, z níž mají radost děti, rodiče i senioři. Letos odborníci čekají jeho masivní rozšíření také v Česku.

Zdroj: MF Plus

Nejčtenější