Dokovací stanice a hudební systémy

Václav Maletínský  |  Technika

Dokovací stanice jsou zařízení, která kromě napájení připojeného přístroje umožňují také přehrávání multimediálního obsahu prostřednictvím vnějších reproduktorů, případně zobrazení obrazu na větším displeji/monitoru či televizní obrazovce. Jednoduché dokovací stanice umožňují současné nabíjení akumulátoru přehrávače a přehrávání hudby pomocí výkonnějších a kvalitnějších reproduktorů.

Složitější (a rovněž dražší) verze jsou přizpůsobeny také pro kabelový přenos obrazu, anebo bezdrátový přenos zvuku a obrazu. Získat kvalitnější hudební výstup samozřejmě můžete i prostým připojením přehrávače k reproduktorům pomocí linkového audio-výstupu (zpravidla 3,5mm jack konektor a kabel vedoucí do zesilovače, k němuž jsou připojeny reproduktory). Kouzlo dokovací stanice však spočívá v tom, že všechny potřebné funkce jsou „navěšeny“ na dok a uživateli stačí jen zasunout přehrávač do konektoru.

Nemusí připojovat zvlášť napájení na jedné straně, reproduktory pomocí sluchátkového výstupu na druhé, a pokud je doková stanice vybavena bezdrátovým ovládačem, nemusí vstávat k přehrávači, aby na něm zvolil jinou skladbu, změnil hlasitost a dělal další podobné činnosti, které vyžadují trošku tělesného pohybu.

Pro iPod a iPhone

Dokovací stanice jsou v současné době nejčastěji vyráběny pro přehrávače iPod, iPod nano a pro mobilní telefony iPhone. Dlouholetá kompatibilita výrobků společnosti Apple v několika po sobě jdoucích generacích zařízení s funkčně nezměněným napájecím a datovým konektorem a zároveň vysoká prodejnost těchto přehrávačů a telefonů byla pro výrobce příslušenství k iPod/iPhone výraznou pobídkou k zabudování konektoru pro tato zařízení do rozličných přístrojů domácího elektra.

Jednotlivé varianty dokovacích stanic pro iPod a iPhone se odlišují výkonem, vzhledem, využitím a podporovanými funkcemi. Některé nám mohou připadat komické a zbytečné, například dokovací stanice v držáku toaletního papíru, mýdla či zubního kartáčku. Jiné naznačují zajímavý přístup designérů, třeba koncept iPodu zabudovaného do vysavače (Electrolux), pračky (LG), ledničky (Gorenje) či kávovaru. Na své si přijdou milovníci vodních sportů a opalování, kteří využijí základnovou dokovací stanici, jež bezdrátově přenáší zvuk do vodotěsných reproduktorů plovoucích na hladině domácího bazénu (například Grace Digital Audio za 3300–5500 Kč).

Bezdrátový přenos využijete rovněž v případě, že základnu s iPhonem nebo iPodem máte připojenou v obývacím pokoji a reproduktory chcete bez obtěžující kabeláže umístit na balkon, verandu, zahradu nebo třeba do ložnice. Konektory pro připojení iPhonu a iPodu je možné najít u samostatných dokovacích stanic připojených k elektrické síti (například Logitech PureFi Dream za 6400 Kč), napájených výměnnými bateriemi (Logitech Pure-Fi Express Plus za 2500 Kč nebo iLuv i552DBLK za 3100 Kč) i připojitelných k počítači (kupříkladu Philips DC350 za 4000 Kč, který zvládne také synchronizaci úkolů, pošty a tak dále).

Narazíte na ně u některých sestav domácího kina, u hudebních systémů kombinujících přehrávač s CD nebo DVD přístrojem, rádiem a vestavěnou obrazovkou (Sony MHC-GZR33DI za 10 100 Kč), případně u přenosných DVD přehrávačů (iLuv i1155 za cenu kolem 9900 Kč). K dispozici jsou také mixážní pulty pro iPod, kdy přehrávač využijete jako záznamové zařízení (Belkin Tune Studio za 5400 Kč). Zvyšující se popularita výrobků ikonické značky Apple vedla výrobce k vývoji stanic pro dvě současně připojená zařízení (JVC NX-PN7 za cenu kolem 2800 Kč, JVC UX-F3).

Honba za dokonalým designem se samozřejmě nevyhýbá ani výrobcům příslušenství. Pokud designové lahůdky iPod a iPhone platí za synonymum čistých tvarů a jednoduchého ovládání, pak by jeho dokovací stanice měla být rovněž taková. Nebudeme zastírat, že za pár stovek seženete jen výrobek, který kombinuje chrčivé reproduktory, nekvalitní nebo žádný displej, vrzající ovládání s mizerným dosahem a jedinou jeho dobrou vlastností je to, že se telefon nebo přehrávač dokáže nabít.

Mezi třemi až pěti tisíci už byste na takový „technický zázrak“ narazit neměli, sestava bude obsahovat střední a výškové reproduktory, k funkci budíku a předpovědi počasí přibude přehrávání nejen běžného, ale také internetového rádia. Od šesti tisícovek výše se potěšíte doky z ušlechtilých materiálů, které navíc obsahují kvalitní a trvanlivé součástky reproduktorů a vnitřní elektroniky. S hudebním sluchem, citem pro perfektní přednes a trochu nabitější peněženkou vybírejte například mezi Bose SoundDock za osm až devět tisícovek, Bowers & Wilkins Zeppelin v hodnotě 15 500 Kč nebo Bowers & Wilkins Zeppelin Mini za 9500 Kč.

Jak přehrát multimediální soubory z různých mp3 a mp4 zařízení?

Ostatní přehrávače tak širokou podporu výrobců příslušenství nemají a není těžké uhádnout proč. Jejich komunikační rozhraní jsou většinou proprietární, někdy se stejně jmenují, ale tvarově a funkčně nejsou kompatibilní (například miniUSB konektor je na trhu ve více než desítce variant). I v případě, že by přehrávače byly vybaveny stejným konektorem, budou se lišit programovým vybavením, vnitřním operačním systémem a rozdílnými funkcemi dálkového ovládání.

Možnosti přehrávání písniček a videa z MP3 nebo MP4 přehrávačů existují, i dokovací stanice určené pro iPod/iPhone mohou být vybaveny USB konektorem k připojení dalších přehrávačů, ale je to spíše výjimkou než pravidlem. Naštěstí v poslední době výrobci přehrávačů využívají standard SD/MMC paměťových karet nebo jejich micro/mini variant s dodávanou redukcí. Jako paměťová média jsou použita u více než 80 procent zařízení a v letošním roce je začne podporovat i Sony, které dosud lpělo na formátu MemoryStick.

Pokud máte k dispozici paměťovou kompatibilní kartu, máte napůl vyhráno. Druhou polovinu vítězství zajistí vlastnictví či nákup hudebního mikrosystému s podporou čtení souborů z USB či paměťových karet, případně držba modernějšího televizního přístroje, vybaveného paměťovými nebo USB sloty. Jak k hudebním systémům, tak k televizím jsou dodávány dálkové ovládače, jejichž reproduktory by měly být výkonnější než sluchátka a pohodlnému přehrávání nic nebrání. Existují i varianty základnových dokovacích stanic, které mohou s přehrávači bezdrátově komunikovat prostřednictvím Bluetooth nebo Wi-Fi.

Vyřešíte tím přenos zvuku a jeho zesílení na reproduktorech, ale napájení budete muset připojit samostatně a výběr skladeb zřejmě zvládnete pomocí ovládacích prvků přehrávače. Můžeme si jen přát, aby po standardu stejného napájení pro všechny mobilní telefony spatřil světlo světa také standard pro jediný napájecí/datový konektor všech přenosných audiovizuálních zařízení. Rozvoji výroby univerzálních dokovacích stanic by to rozhodně prospělo.

Zdroj: Formen

Nejčtenější