Dětské soukromí? Už brzy nebude

Josef Tuček  |  Technika
Ilustrační foto

V Česku i jinde se rodiče bojí o děti. Technika jim nabízí nové možnosti jejich hlídání. Na japonské univerzitě v Cukubě vymysleli systém, který obrazově zaznamenává, co vzrušivého dítě zažívá.

Děti mají vepředu na oblečení malý přístroj, který sleduje pulz, a když se příliš zrychlí, vyfotografuje, co dítě právě vidí. Ze záznamu mohou rodiče zjistit, jestli třeba dítě někdo nešikanuje. Systém však dokáže poslat automatický e-mail okamžitě, jakmile se dítěti rozbuší srdce.

Japonští výzkumníci přístroj zatím testují a chystají se jej dát na trh za cenu v přepočtu necelých dvanácti tisíc korun. Jak poznamenali v rozhovoru s japonským dopisovatelem časopisu New Scientist, vědí, že v Evropě nebo v USA by takové zařízení určitě vzbudilo odpor kvůli špiclování dětí. Zdá se však, že se mýlí, protože Evropa míří stejným směrem.

Evropa není pozadu

Ilustrační foto

Výzkumníci z berlínského Fraunhoferova ústavu a z postupimské Schmidtovy technické kanceláře sestavili a chystají se na trh uvést přístroj pro děti nazvaný Kindfinder. Má velikost otevřené krabičky zápalek, hmotnost 80 gramů a kombinuje v sobě techniku mobilního telefonu a družicové navigace. Rodiče zadají mobilním telefonem heslo a přístroj jim pomocí textové zprávy sdělí polohu dítěte. Rodiče se pak na počítačové mapě přesvědčí, jestli je už dítě na cestě domů, případně zjistí, že je někde, kde nemá co dělat, a mohou požádat o pomoc policii.

Výzkumníci zařízení původně vyvíjeli pro sledování nákladů a automobilů, avšak usoudili, že může mít širší uplatnění. Je pravděpodobné, že dost rodičů bude bezpečnost dětí považovat za vyšší prioritu než jejich soukromí. Ať se nám to líbí, nebo ne, i tohle přináší současná doba a technika umožňuje dotáhnout do praxe.

Zdroj: E15
Foto: Shutterstock

Nejčtenější