Detektor pozná lháře podle očí

Josef Tuček  |  Věda
Ilustrační foto

Vědci z americké univerzity v Utahu vyvinuli nový princip detektoru lži. Je založen na počítačovém vyhodnocování pohybů očí vyslýchaného člověka. Vědci vycházejí z poznatků, že algoritmy pohybu očí jednotlivých lidí se liší podle toho, jestli dotyčný říká pravdu, anebo lže.

Podle toho navrhli technologii, která by měla lháře rozpoznat podle pohybu jeho očí. Licenci na její využití výzkumníci poskytli společnosti Credibility Assessment Technologies, která chce v blízké budoucnosti nové detektory lži uvést na trh. Klasický detektor lži neboli polygraf je přístroj, který měří tělesné projevy vyslýchaného člověka, jako je například dýchání, pulz, krevní tlak a pocení. Vychází se z předpokladu, že lhář je u výslechu nervózní, takže změny sledovaných tělesných projevů prozradí, když neříká pravdu.

V praxi se stále používá systém studenta medicíny z Kalifornské univerzity Johna Larsona z roku 1921. Od té doby se ovšem vyvíjel a dnes jeho výsledky vyhodnocuje počítač. Ve většině zemí světa, včetně Česka, však závěry z vyšetřování na polygrafu mohou sloužit jen jako indicie a soudy k nim nesmějí přihlížet jako k důkazu.

Předpokládá se totiž, že suverénní lhář může přístroj oklamat, zatímco nevinný člověk může při výslechu v nevlídném prostředí znervóznět, takže jej přístroj vyhodnotí jako lháře. Vědci současně pracují i na dalších postupech pro odhalení lhářů založených tentokrát na vnějším sledování dění v mozku.

Ukazuje se totiž, že při lhaní člověku pracují jiné části mozku, než když říká pravdu. To by měly přístroje zjistit.

Zdroj: E15

Nejčtenější