Design a funkce

Václav Maletínský  |  Design

Vnímání designu je značně individuální záležitost. Ač se dočtete o mnoha oceněných produktech, nemusí se vám skvělé fotoaparáty, tablety, televize, mobily a další elektronické harampádí vůbec líbit…

Povedené designové produkty (bez ohledu na to, zda je někdo ocenil, či nikoli) nás ovlivňují, ať chceme nebo ne. Pro vývoj spotřební elektroniky, která významnou měrou mění kvalitu našeho života, jsou stejně důležité jako požadavky uživatelů na vyšší výkon, větší kapacitu, výdrž, snadnou obsluhu a menší rozměry většiny produktů, s nimiž se potkáváme.

Nejdřív funkce, pak krása

První koncepty jiných tvarů, barev, či jinak použitých materiálů přicházejí na svět až poté, kdy „běžné věci“ fungují, jak mají. Stolní počítač zvládne všechno, co od něj požadujete, přenosný notebook se bez problémů vejde do tašky a s telefonem se dovoláte.

Později vývojáře napadne, že krabice stolního PC nemusí být nutně nudná, změní obvyklou barvu slonové kosti na černou či stříbrnou, místo eloxovaného plechu nevalné kvality použijí hliníkové desky, které lépe odvádějí teplo. Bočnice skříně mohou být průhledné, v útrobách počítače se objeví světelné trubice, větráky s LED diodami, které informují o otáčkách a teplotě.

A skříň, kterou jste dříve ukrývali pod stolem, aby nepřekážela a nikdo ji neviděl, přesunete na pracovní desku, protože vypadá mnohem lépe a je radost se na ni dívat. Tak nějak začíná posedlost technikou, která je nejen funkční, ale také krásná.

Mobilní telefony se změní z těžkých zaoblených bestií v malé ploché přístroje s dotykovým displejem, s nimiž je možné nejen telefonovat, ale také psát zprávy v sociálních sítích a fotografovat. Notebooky na cesty sníží svou hmotnost a vnější rozměry, zvýší svoji pracovní výdrž a změní barvy na stříbrnou, modrou, červenou, žlutou atd.

A začnou se třást v taškách svých majitelů o vlastní život, protože jim neunikly informace o existenci tabletů. Posun od prosté funkčnosti k dokonalému zpracování najdeme téměř všude. A to je jen dobře.

Když to nejde svépomocí

Některá zařízení si pomocí na trhu dostupných vylepšení lze přizpůsobit k obrazu svému, u jiných musíte spoléhat na umění designérů a statečnost výrobců. Ne každá firma si dovolí investovat do vývoje skvělého konceptu, ale mnoho z nich s chutí kopíruje úspěšné předchůdce.

K povedeným designovým skvostům, jež ovlivnily a ovlivní celé generace zařízení, patří počítače a elektronika s nakousnutým jablkem ve znaku. Připomenout tak můžeme iPod ve verzi Touch, Shuffle či Nano, telefon iPhone a samozřejmě tablet iPad. Nejen jablky je však člověk živ a při troše hledání je možné najít povedené kousky i jinde.

Mezi notebooky se jedná třeba o Acer Ferrari nebo Asus Lamborghini, barevné edice přenosných počítačů Sony Vaio, výkonné a lehké produkty Dell Vostro V13, Dell Adamo XPS nebo Toshiba Portégé R700, kovově lesklé HP Pavilion nebo HP Envy, případně zajímavý koncept Lenovo IdeaPad U1.

Notebooky mají navrch

Ostudu svým majitelům rozhodně neudělá ani Asus NX90 (Bang & Olufsen), jeden z nejkrásnějších desktop replacementů na světě. Mezi stolními počítači u nás bohužel nejsou v prodeji nádherné a výkonné produkty Alienware s nezaměnitelným vzhledem. Poměr nově pořizovaných PC a notebooků je v poslední době výrazně na straně přenosných počítačů a na pracovní stoly se úspěšně prosazují zmenšené All-in-one PC, které mají počítačové součástky uloženy přímo v těle monitoru nebo v malém podstavci.

Jsou funkční a krásné, mohou být ovládány běžným polohovacím zařízením nebo pohybem prstů na multidotykové obrazovce. Pokud jste nic podobného zatím neviděli, může vás inspirovat například starší HP TouchSmart nebo nedávno představená nová řada Lenovo IdeaCentre s modely A300, A700 a C200.

Mobilní potěšení

V oblasti mobilní komunikace se na lepší časy blýská už dlouho. A přispívají k tomu nejen lesklé displeje se stále větší dotykovou obrazovkou, ale také ušlechtilé kovy, z nichž jsou telefony vyrobeny, nebo jsou jimi alespoň potaženy. Hledání něčeho netradičního může začít u telefonu s průhlednou klávesnicí LG GD900 Crystal nebo telefonu s průhledným displejem Sony Ericsson Xperia Pureness.

Zajímavým přírůstkem do našeho panoptika je mobil Motorola FlipOut se čtvercovým „dvoupatrovým“ zpracováním. Horní část s displejem je pomocí kloubu uchycena ke spodní části s klávesnicí. Volat nebo poslouchat hudbu můžete ve složeném stavu, k psaní zpráv nebo mailů stačí telefon otočením horní vrstvy rozložit.

Netradiční televize

Vedle počítačů se změny v designu promítají i do domácí spotřební elektroniky. Televize s CRT obrazovkou už dávno rozlišením a vnějšími rozměry nemohou konkurovat LCD a plazmovým modelům s většími úhlopříčkami. Novinky mezi TV přístroji mají velmi malé vnější okraje, mohou být vybaveny zadním podsvícením s měnícími se barevnými tóny, které lépe propojí obraz na displeji s okolím a umocní divácký zážitek.

Zajímavostí jsou i velmi tenké televize, silné jen několik milimetrů jako Philips Cinema s širokoúhlou obrazovkou (formát 21:9) a zadním podsvícením Ambilight, či nové tenké televize LG s OLED technologií obrazu (úhlopříčka 31“, tloušťka necelé 3 mm).

O tom, jak úspěšná či ošidná může být změna designu, by mohli vyprávět výrobci tak běžných zařízení, jako jsou počítačové klávesnice. Microsoft Natural Keyboard a Logitech Desktop Wave nabízejí uživatelům netradičně řešené klávesnice pro rychlé psaní textu. Microsoft do střední části klávesnice vložil mezeru, rozdělené řady kláves pootočil o několik stupňů šikmo a uživatel může psát pohodlněji, protože zápěstí a předloktí zůstává v rovině (a nedochází k únavě).

Logitech nechal řady kláves pohromadě, ale místo rovného uspořádání je upravil do mírného oblouku. Tlačítka navíc nemají stejnou výšku a při bočním pohledu tvoří vlnu s hřebenem ve střední části. Netradiční tvar byl speciálně otestován a vypočítán tak, aby se prsty ruky dostaly ke klávesám stejně rychle. Zkušení uživatelé klávesnic Natural Keyboard a Desktop Wave píšou výrazně rychleji než při použití standardního designu. Má to jediný háček.

Každý z nich dokáže psát deseti prsty (bez sledování klávesnice) a jen v takovém případě je na nových klávesnicích rychlejší. Pokud se uživatelé těchto novinek dostanou zpět k běžné klávesnici nebo k přenosnému počítači se standardním či menším uspořádáním tlačítek, výrazně na rychlosti ztrácejí a podstatně se zvyšuje jejich chybovost při psaní textu. Poučení, které z toho plyne? Nový design nemusí být určen pro každého. Pokud vám však bude vyhovovat, není důvod za něj neutrácet.

Zdroj: Formen
Foto: archivy výrobců

Nejčtenější