Denně přibude třicet tisíc nových virů

Jan Brychta  |  Počítače
logo_avg_jpg_4b8baff946.jpg

Karel Obluk z AVG, silného brněnského hráče na světovém trhu

K hlavním světovým hráčům na trhu počítačové bezpečnosti patří brněnská firma AVG Technologies. Ta dnes obsluhuje sto deset milionů uživatelů na celém světě a jako jedna z mála českých IT společností má pobočku i v samém centru tohoto byznysu – v Silicon Valley. Cestu z Brna do USA popsal technický ředitel Karel Obluk.

Kdy jste zjistili, že vám je česká kotlina malá, a začali jste pokukovat za hranice?

Společnost vznikla v Brně v roce 1991 ještě pod názvem Grisoft. Začátek expanze se datuje do roku 2000, kdy zakladatel firmy Jan Gritzbach přišel s geniálním nápadem dávat program pro domácí použití zdarma. Tento nápad uskutečnil jako první na světě a šlo o geniální marketingovou strategii. V roce 2000 jsme se ještě stále jmenovali Grisoft, před rokem jsme se přejmenovali na AVG Technologies, protože jsme nechtěli působit jako dvě značky.

Kde všude působíte?

Značka AVG je známá po celém světě, v Británii dokonce podle některých průzkumů lépe než Symantec nebo Norton. Dobrou pozici máme i v USA, tam patříme mezi tři nejrozšířenější antivirové programy, uživatelé se hlásí i z Antarktidy. Máme pobočku v Silicon Valley, vývojová centrála je v Brně, kde pracuje nejvíc zaměstnanců, další pobočka je v Praze, ale celý holding sídlí v Amsterdamu. Několik kanceláří je i v Británii, USA nebo Číně.

Jak se společnost vyvíjela?

Když jsem v roce 2003 nastupoval do firmy, měla dvacet pět zaměstnanců, dnes jich je přes šest stovek. Ten nárůst byl exponenciální, nejde říct, že by v určitém okamžiku došlo k nějakému výraznému zlomu. Stejně exponenciálně ale narůstají i počítačové hrozby. Denně registrujeme dvacet až třicet tisíc nových virů, a to jsme se v roce 2003 děsili tisícovky nových virů denně.

Nedávno byla odhalena síť Chuck Norris, která nenapadala přímo počítače, ale modemy a routery. Existuje obrana proti takovým útokům?

Už před několika lety jsem viděl demonstraci průniku do sítě skrz webové rozhraní tiskárny. Napadené modemy a routery, o kterých mluvíte, nebyly nijak chráněné. Přitom jejich ochrana samozřejmě existuje, jen se musí používat. Ale to platí obecně i pro klasické počítačové hrozby. Mít nainstalovaný antivir nestačí, musí se občas i použít.

Zdroj: Strategie

Nejčtenější