Dataprojektor pro Jamese Bonda

Martin Tůma  |  Technika

Také máte rádi neprůstřelného a nepřemožitelného britského agenta a jeho úžasné hračky? Ptám se, protože na trh přichází nový dataprojektor o velikosti kostky cukru, který by chtěl mít ve svém mobilu určitě i James Bond.

Zařízení pochází z dílny profesora Mahera Kayala z prestižní École Polytechnique Fédérale ve švýcarském Lausanne. Jeho základem je systém malých, elektricky ovládaných zrcadel na křemíkovém základě, které vychylují laserové paprsky tří barev (červené, zelené a modré) a tak kreslí obraz.

Nejedná se tedy o systém založený na LED diodách, ale o mikro elektro-mechanický systém (MEMS). Systém zrcadel má podobu malého plátku o rozměrech 3×4mm a dokáže vykreslit obraz v rozlišení VGA (640×480). Díky laserům je obraz vždy ostrý bez ohledu na to, jak daleko od projektoru je promítací plátno.

I když to prozatím není na promítání HDTV videa, určitě si svoje místo najde v celé řadě zařízení, od navigací, přes head-up displeje do aut… prostě všude tam, kde je hodně údajů a malý displej. První komerční aplikace tohoto dataprojektoru se očekávají koncem roku 2011.

Strukturu a princip činnosti projektoru představuje profesor Kayala na videu níže.

Zdroj: http://actu.epfl.ch/…is-a-reality
Foto: YouTube

Nejčtenější