Data jsou to nejcennější, co máte

(jl)  |  Počítače

Snad každý majitel mobilního telefonu aspoň o jeden přístroj v životě přišel. Když si pak uvědomíte, co vás mrzelo nejvíc, zřejmě zjistíte, že nešlo ani tak o telefon. Mnohem cennější jsou totiž data, která v něm máte uložena.

Dokud o důležitá data nepřijdeme, zálohovat se nenaučíme. V praxi se bohužel ukazuje, že je to pravda. Přitom dnes už není zálohování žádný problém, existuje spousta profesionálních programů vhodných jak pro domácí, tak pro firemní použití. Životnost různých vypalovacích CD, DVD či Blu-Ray totiž není nijak oslnivá a navíc je s nimi spousta starostí. Naopak síťový disk s dostatečnou kapacitou dnes koupíte za pár stokorun.

Zálohování je povinné

Ceny začínají už na dvou tisících. Samozřejmě, i síťový disk může havarovat. Ale pravděpodobnost, že by se současně zničil pevný disk v počítači a zároveň i síťový disk, není velká. Navíc i pro domácí využití už existují zařízení, která využívají současně dva disky a data udržují na obou. Pak máte jistotu skutečně velkou.

Ve firmách pochopitelně s prostým překopírováním dat na server či disk nevystačíme. Zde je již potřeba sáhnout k profesionálnímu řešení. V případě firemních aplikací je potřeba pečlivě hlídat zálohování nejen dat, ale vlastně celého serveru tak, aby v případě jakýchkoli problémů bylo možné činnost rychle obnovit, byť na vyměněném hardwaru.

Je zvláštní, jak řada firem stále lpí na tom, aby byl firemní server umístěn někde ve firmě. Mají pocit, že jen tak jsou data opravdu v bezpečí. V menších firmách pak na správu počítače najmou nějakého studenta, který se o „firemní poklad“ stará na částečný úvazek. Opravdu vám to nepřipadá jako hazard?

Server nemusíte mít u sebe

Právě firmy svěřují své servery profesionálům. Dnes je totiž z hlediska uživatele úplně jedno, jestli je server umístěn ve firmě, nebo na druhé straně republiky. Přitom v datových centrech zajistí firemním serverům mnohem lepší péči, než toho můžete dosáhnout v podmínkách malé firmy.

Taktéž ostraha a monitorování prostoru je zde na nejvyšší úrovni. Správce serveru pak může bez problémů obsloužit většinu činností vzdáleným přístupem a zajistit veškerý servis pro vaše firemní IT, aniž byste se museli denně potkávat.

Při dnešních možnostech virtualizace počítačů dokáže na dálku dokonce i vyměnit operační systém. Vaše data i aplikace tak mohou být ve větším bezpečí, než kdybyste nosili klíč od místnosti se serverem na krku.

Zdroj: MF Plus

Nejčtenější