Dalších deset let platnosti Moreova zákona

Martin Tůma  |  Věda

Spoluzakladatel firmy Intel Gordon Moore vyslovil v roce 1965 předpověď, podle které se má každý rok zdvojnásobit počet součástek v elektronickém zařízení při zachování stejné ceny. Dnes to vztahujeme na počet tranzistorů v počítačových procesorech a tento empirický zákon platí, ale už narážíme na fyzikální hranice materiálu, který znemožňuje další miniaturizaci.

Materiálem další dekády jsou nanostruktury uhlíku, obzvláště nadějný je jeden atom vysoká šestiúhelníková mřížka – grafén. O konstrukci tranzistorů z tohoto materiálu jsme Vás informovali v článku Černí trpaslíci zde: http://www.vtm.cz/…ni-trpaslici. Doposud se nedařilo získávat grafén jinak než platkováním a prosíváním grafitu, ale teď tým z Watson Research Center z Osiningu, stát New York publikoval postupy, jak „vypěstovat“ grafén v laboratoři.

Nový postup je založen na růstu grafénu na silikonové membráně a takto vyrobený tranzistor nechává výkonnost křemíkových součástek v prachu daleko za sebou s frekvencí 26GHz. Navíc je vyroben postupem, který je plně kompaktibilní se současnou elektronikou. Netřeba říkat, jak moc se už vojáci těší na novou hračku, IBM má silnou podporu tohoto projektu ze strany DARPA.

Prozatím ale má takto vyrobený tranzistor velikost kolem 240 nm, což je hodně, ale tým vedený Phaedon Avourisem slibuje brzkou miniaturizaci na 20nm. Podle Waltera de Heera z Georgia Tech v Atlantě, který je pionýrem v tomto oboru je tento počin IBM milníkem ve vývoji grafénových tranzistorů, protože je velmi blízko praktické aplikace. Přesto však zůstává na samém prahu možností této techniky, která má šanci dosahovat až teraherzové rychlosti při pokojové teplotě.

Zdroje:
http://www-03.ibm.com/…to/26304.wss
http://www.technologyreview.com/…24482/page1/

Nejčtenější