Čtyřvrtulový papoušek

Martin Tůma  |  Technika

UAV a UCAV jsou zkratky pro bezpilotní, resp. bojový bezpilotní letoun. Na bedrech těchto strojů je v současnosti velká část speciálních operací spojenců v Afganistánu a Iráku.

Další a další armády dnes zařazují nové stroje této třídy do své výzbroje. Poslední, kdo si podobnou hračku pořídil, je íránský prezident Ahmadínežád. Křídlatá střela Karrar má, jak jinak, sloužit pro šíření klidu a míru po celém světě.

Ale jako u všeho, i zde začínají pomalu vojenské technologie prosakovat do civilních aplikací a tak si podobnou hračku můžete dopřát, i když zrovna nejste prezident zlotřilé teokracie. Na základě technologií francouzské firmy Thales Group vznikl čytřvrtulový dron Parrot (papoušek) vybavený dvěma kamerami, jakožto bezvadný doplněk pro všechny uživatele přenosných nakousnutých jablek.

Pokud máte Iphone, Ipod nebo Ipad, můžete si užít bezvadnou zábavu při sólo letu nebo dogfight s kamarádem. Dron přijímá povely přes Wi-Fi rozhraní, pilotuje ho systém založený na Linuxu. Parrot je unikátní stroj s velmi intuitivním ovládáním, jak se ostatně můžete sami přesvědčit na těchto videích.

Pokud máte zbytečných 400 euro, můžete si tuto hračku dopřát třeba již na letošní Vánoce.

Zdroje:
http://vodpod.com/…karrar-drone
http://ardrone.parrot.com/…-ar-drone/en

Nejčtenější