Co nám letos přinese digitalizace

Lukáš Polák  |  Technika

Ačkoli to na první pohled vypadá, že to nejdůležitější se již v české digitalizaci odehrálo, rozhodně ještě nejsme na konci. Jak bude tenhle revoluční televizní proces pokračovat v roce 2010?

Česká televize má už pokryto 93 procent obyvatel republiky signálem digitálního multiplexu 1 a spustila také svůj kanál ČT HD, kde se budou střídat programy ČT1, ČT2 a občas také ČT4. Začátek roku však i tak ukázal, že je letos, co se týče digitalizace, rozhodně na co se těšit. Jen namátkou uvedu, že bude pokračovat spouštění vysílačů multiplexů 2 a 3 s programy Novy, Primy, TV Barrandov, Public a Z1.

Odstartuje také několik nových kanálů, a to nejen Made in Czech, ale také lokalizovaných. Očekáván je především start dětského programu Nickelodeon. Veřejnost bude jistě sledovat kroky televize Nova, která se rozhodla pro nevypínání analogu v některých oblastech. Zatímco loni analogové vysílání nevypnula na Karlovarsku, letos takto „zaprotestovala“ na Sušicku a Klatovsku.

Co na to řekne Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), popřípadě Český telekomunikační úřad (ČTÚ)? A může se Nova tímto krokem obávat o svou kompenzační licenci? To jsou otázky, na něž bychom měli dostat odpovědi v nejbližších měsících. Po osmi letech od svého startu by měla konečně dostat širokoúhlý formát také hudební televize Óčko a řadu novinek jistě přinesou i operátoři. Letošní rok bude zkrátka bohatý, a to už jsem se vůbec nezmínil o digitalizaci rozhlasu…

Multiplex 1 pokryje celé Česko

Česká televize dokončuje v roce 2010 terestrickou digitalizaci. Její veřejnoprávní multiplex s programy ČT1, ČT2, ČT24 a ČT4 a stanicemi Českého rozhlasu má ještě v březnu expandovat do východních Čech, kdy ho čeká premiéra na vysílači Pardubice – Krásné. V červenci pak přijde na řadu Frýdek-Místek – Lysá hora, v září Jeseník – Praděd. Na vysílačích Zlín – Tlustá hora a Valašské Klobouky – Ploštiny se bude digitální signál spouštět v říjnu.

Tímto krokem dokončí veřejnoprávní médium pokrývání České republiky digitálním signálem svého veřejnoprávního multiplexu. Samozřejmě je velmi pravděpodobné, že v místech, kde bude pokrytí po spuštění problematické, bude po proměření a patřičných technických krocích probíhat výstavba digitálního dokrývače, jako tomu bylo v jiných částech republiky. Podle předpokládaných odhadů by mělo mít digitální signál multiplexu 1 na konci října 2010 k dispozici 99,6 procenta obyvatel.

Jelikož však Česká televize potřebuje šetřit, bude vypínat také některé analogové převaděče. Do konce března jich odpojí 85.

Expanze „dvojky“ a „trojky“

Multiplex 2 počítá se zprovozněním šesti nových vysílačů. Jejich seznam lze najít na webu Českých Radiokomunikací Digistránky.cz v záložce Regiony a tabulce pro tuto síť. Půjde o lokality Pardubice – Krásné, Vimperk – Mařský vrch (zde dokonce stihnou Radiokomunikace vyměnit také vysílací kanál), Jihlava – Javořice, Trutnov – Černá hora, Liberec – Ještěd a Brno – Kojál. Vše proběhne do konce letošního září. V Českých Budějovicích pak začne multiplex 2 vysílat na finálním kanále 39.

O polovinu chudší bude nabídka nových lokalit multiplexu 3, který si předsevzal, že do září 2010 bude dostupný 83 procentům obyvatel. „Trojka“ tak letos pokryje vysílače Jihlava – Javořice, Trutnov – Černá hora a Brno – Kojál. Co se týká obsahové náplně, diváci v těchto lokalitách se mohou těšit na programy Nova, Nova Cinema, Prima, R1/Prima Cool a TV Barrandov pro multiplex 2 a TV Public a Z1 pro síť 3. Stejně jako v případě multiplexu 1 platí, že bude-li zjištěno nedostatečné pokrytí, je možné, že se obyvatelé v dané lokalitě dočkají opět digitálního dokrývače.

Jak povypíná Nova?

Proces digitalizace samozřejmě má své mouchy. Televize Nova například ukázala, že pro ni není dobrým krokem vypínat analogové vysílání v některých lokalitách. Zatímco v západních Čechách na vysílači Krašov tak loni učinila, u domažlického Vraního vrchu a chebské Zelené hory vysílala analogově dál a pokračuje v tom doposud. Překvapením tak proto ani na přelomu února a března nebylo, když se zjistilo, že analogový signál je nadále šířen i z lokalit Sušice – Svatobor a Klatovy – Barák.

Právě z těchto vysílačů mělo být k 1. březnu šířeno už pouze digitální vysílání. Platí tak však pouze v případě ČT1, ČT2 a televize Prima. Proč Nova plnohodnotný přechod na digitál stále odkládá? Z jejího vedení slyšíme stále stejnou písničku, tedy že nebyly dodrženy podmínky stanovené Technickým plánem přechodu (TPP). Ba co víc, Nova dokonce uvažuje o tom, že veškeré náklady spojené s nutným prodlužováním analogového vysílání bude požadovat uhradit, a to za využití právních prostředků.

Stanice také nadále pokračuje ve starém způsobu šíření signálu v Praze, a to z lokalit Strahov, Vokovice a Žvahov.

Satelity: vypuštění Astry 3B a přesun UPC Direct

V oblasti satelitní televize letos dojde ke dvěma významným krokům, které se dotknou také diváků v tuzemsku. S velkým napětím je především očekáván přesun platformy UPC Direct z pozice 19,2 stupně východně na 1 stupeň západně. K tomu by mělo dojít v květnu a v souvislosti s tím je nejvíc skloňováno možné rozšíření programové nabídky. Očekává se především zařazení programů ve vysokém rozlišení obrazu, ale i některých českých stanic, které vzhledem ke kapacitním důvodům na satelitu Astra chybí.

Zárukou kvality je jistě fakt, že UPC se podařilo uzavřít smlouvu se severskou Canal Digital (neplést s nizozemskou Canal Digitaal, s tou spolupracuje konkurenční Skylink), která se po obrazové stránce drží na špici. Satelit Astra 3B bude vypuštěn 24. března a nabídne rozšíření transpondérové (frekvenční) kapacity na pozici 23,5 stupně východně, kde své služby nabízejí platformy CS Link i Skylink. Využití jeho služeb potvrdila už třeba hudební televize Óčko.

Nové kanály a technické inovace

Do České republiky se chystá dětský kanál Nickelodeon, který již loni získal licenci od RRTV. Spuštěny jsou už jeho webové stránky na adrese Nickelodeon.cz, kde se zájemci mohou podívat, jaké formáty program chystá. Vzniknou hned dva tuzemské hudební kanály, které si budou od začátku konkurovat. Tím prvním je MuzikaCS společnosti Help Film, která má už v provozu stránku na Muzikacs.cz. S velkým napětím se očekává příchod stanice Retro Music Television, která by měla být jakousi obdobou Óčka, avšak se zaměřením na starší generaci diváků.

Pokud se vrátíme ještě k zahraničním kanálům, tak za zmínku jistě stojí i chystaná lokalizace stanice National Geographic. K té dojde pravděpodobně na jaře. Samotné Óčko se pak připravilo na příchod konkurence tak, že si koncem osmého roku života konečně nadělí širokoúhlý formát a změnilo kompletně svůj grafický obal. Digitalizace není pochopitelně jen ta televizní. Stejně se týká také rozhlasu. Právě nad tou ale v současné době visí otazník. Poslední tendr, který vypsal ČTÚ loni, totiž skončil letos tak, že na provozovatele první celoplošné sítě nebyl nikdo vybrán.

Odstartovat by měly také digitální televizní stanice RTA a TV7. Otázkou ovšem zůstává, jak to s těmito projekty skutečně bude, protože podnikatel Jaroslav Berka a jeho firmy zůstávají vůči těmto projektům podobně tajemní jako hrad v Karpatech. Určitě však neuděláme krok vedle, když napíšeme, že rok 2010 bude také ve znamení rozšiřování programových nabídek satelitních operátorů, a to jak na poli klasických, tak i HD programů.

Představitelé platforem ale samozřejmě na toto téma odmítají do poslední chvíle hovořit, takže si na jejich trumfy budeme muset počkat. Stejná situace je také u kabelových a IPTV operátorů. Každopádně se asi ani letos s postupem digitalizace nudit nebudeme.

Zdroj: Strategie

Nejčtenější