Climategate – skeptici vrací úder

Martin Tůma  |  Příroda

Vzhledem k tomu, že se o téhle aféře u nás moc nemluví, dovolím si ve stručnosti načrtnout oč jde: Těsně před loňskou konferencí o klimatu neznámý hacker zveřejnil na internetu maily z Climate Research Unit, prestižního vědeckého ústavu zkoumajícího změny klimatu.

Vyšlo tak najevo, že přední vědci, jako je Mann (autor hokejkového grafu) záměrně falšovali výsledky měření, aby to odpovídalo jejich teoriím. V mailech též prohlašovali, že raději zdrojová data smažou, než aby je někomu ukázali.

Climategate teď prošetřují komise jak v OSN, tak v USA a Británii. Prvním hmatatelným výsledkem je příkaz, aby Queens University Belfast zveřejnila zdrojová data svého přes 40 let trvajícího výzkumu letokruhů irských dubů. Zmocněnec britské vlády pro informace, Graham Smith, tak dal za pravdu Dougu Keenanovi. Tento matematik již více jak tři roky požaduje na základě platných britských zákonů svobodný přístup k těmto informacím.

Doufejme, že budou brzo následovat i další údaje, aby bylo možno reálně posoudit rozsah klimatických změn i to, jaký vliv na ně má člověk. Může se totiž snadno stát, že celoplanetární snažení o snížení emisí CO2 za týden vymaže jedna malá sopka na Islandu. V této souvislosti nelze než přivítat zrušení sekce pro ochranu klimatu, které na Ministerstvu životního prostředí provedla nová ministryně Rut Bízková.

Zdroje:
http://cs.wikipedia.org/…/Climategate
http://www.informath.org/
http://www.newscientist.com/…sceptic.html?…
http://zpravy.idnes.cz/…-/domaci.asp?…
 http://www.klimaskeptik.cz/

Nejčtenější