Cisco: Mobilní data rostou rychleji, než se předpokládalo

Patrik Šilhavý  |  Technika

Uživatelé v uplynulém roce přenesli o 160 procent více dat prostřednictvím mobilního připojení, než tomu bylo v roce 2008. Bezdrátový internet tak rostl 2,5krát rychleji než pevný. Pouze v prosinci se provoz vyšplhal na devadesát petabytů dat, což odpovídá kapacitě 23 milionů disků DVD. Ve své poslední studii to uvedla společnost Cisco Systems.

„Objem dat přenesených v mobilních sítích roste rychleji, než se před pěti lety předpokládalo. Velký zájem spotřebitelů o chytré telefony, netbooky, elektronické čtečky a webové kamery vyvíjí na mobilní sítě nebývalé nároky. Navzdory ekonomické krizi je poptávka po mobilních službách i nadále vysoká,“ řekl ředitel divize Service Provider Marketing Doug Webster.

Podle odhadů společnosti mají mobilní data během příštích čtyř let růst o dalších 108 procent ročně a současně se bude zvyšovat počet uživatelů mobilního internetu – v roce 2014 by na světě mohlo být více než pět miliard zařízení připojených na celosvětovou síť. Průměrný měsíční objem dat by tehdy měl činit 3,6 exabytů, tedy 39krát více oproti minulému roku. Za extrémním nárůstem stojí hlavně zvyšující se obliba videoserverů. Největší nárůst se podle šetření Ciska očekává na Středním východě a v Africe, následovat budou Asie a Tichomoří.

Drtivou většinu přenosů dat v bezdrátových sítích budou v roce 2014 zprostředkovávat mobilní telefony a notebooky.

Teleportace za patnáct let?

Podle firmy Cisco se v roce 2025 uskuteční první teleportace elementárních částic, tedy jejich přemístění za pomoci jejich rozložení na mikroskopické díly a opětovného složení. Prorokuje to futurolog společnosti Dave Evans. Kdy by ale mohlo dojít k takovému transportu lidí Evans neuvedl.

Zdroj: E15

Nejčtenější