Čínský prezident si založil vlastní blog. Zatím do něj nic nenapsal.

ČTK a E15  |  Počítače

Čínský prezident Chu Ťin-tchao si otevřel účet na mikroblogu, jenž patří do skupiny Žen-min ž'-pao (Lidový deník), tiskového orgánu Ústředního výboru Komunistické strany Číny, a dnes ho navštívilo přes čtrnáct tisíc lidí. Informuje o tom agentura AFP.

U jména na účtu portálu Renmin weibo (mikroblog Žen-min ž'-pao), který byl nedávno otevřen, se objevil symbol, který značí, že identita osoby na mikroblogu je autentická. Profil blogu bez fotografie jednoduše označuje funkce majitele – generální tajemník komunistické strany, prezident země a předseda ústřední vojenské komise.

Na účtu zatím nebyl publikován žádný mikroblog. List The Global Times, který vychází v angličtině a patří také do skupiny Žen-min ž'-pao, dnes napsal, že účet skutečně patří čínskému prezidentovi.

Asi sedm tisíc lidí účet prezidenta navštívilo v neděli, dnes ráno už to prý bylo přes čtrnáct tisíc návštěvníků. „Pospíchal jsem, abych mohl komunikovat s generálním tajemníkem komunistické strany,“ napsal jeden z uživatelů. „Je to škoda, že tam ještě není nic napsáno,“ uvedl jiný uživatel.

Podle The Global Times uživatelé generálního tajemníka komunistické strany označovali za „internetového přítele“.

Deník připomíná, že Chu Ťin-tchao byl v červnu 2008 první z vysokých čínských představitelů, kteří se na internetové čtenáře obrátili přímo prostřednictví fóra listu Žen-min ž'-pao.

Čína internet přísně kontroluje. Mnoho zahraničních stránek je blokováno, což platí například o sociální síti Facebook, sdílení internetových videonahrávek na YouTube, případně blogů na síti Twitter.

Minulý měsíc přední americký vyhledávač Google odsoudil cenzuru na čínských internetových stránkách, především pak pirátské útoky hackerů pocházejících z Číny, jež směřují proti internetové poště aktivistů lidských práv, ale i proti jiným společnostem. Google dokonce pohrozil, že by mohl bohatý čínský internetový trh opustit.

Zdroj: E15

Nejčtenější