Čínský lístek osvěží

Ivan Verner  |  Auta

Tentokrát se nejedná o čaj s povzbuzujícími účinky na lidský organismus, ale o automobil, který se postará o přísun nedostatkového kyslíku do vozy zaplněných ulic velkoměst.

Společný projekt firem General Motors a Shanghai Automotive Industry Corporation (mimochodem, vyrábějí zde i naše octavie), kterému sekunduje i Volkswagen, si totiž našel inspirace v jednom z nedávných ročníků soutěže projektů vozu budoucnosti, které se každoročně konají při AutoShow v Los Angeles – chce zapojit do pohonu vozu i fotosyntézu.

Projekt má název YeZ, přičemž stejně znějící slovíčko v mandarinské čínštině znamená list. List je také dominujícím prvkem vozítka a tvoří vlastně jeho střechu. Ve skutečnosti to není součást nějaké uměle pěstované Adély, která ještě nevečeřela, ale část karoserie vyrobené z kompozitního materiálu – kovu a organických látek.

Je to tedy vlastně katalyzátor, který promění vodu a oxid uhličitý s pomocí světla na energii a kyslík; jak jinak při fotosyntéze, že? Dalším zdrojem energie pro pohon, kterou budou uchovávat lithiové baterie, mají být solární panely, popřípadě malé větrné turbínky. Snový projekt má už teď svou zásluhu, která spočívá v provokující šílenosti tak velké, že se někdo o realizaci určitě pokusí.

Zdroj: VTM Science

Nejčtenější