Čím nahradit ropu? Možná pomohou řasy

Josef Tuček  |  Věda

Únik ropy z poškozeného hlubinného vrtu v Mexickém zálivu označil americký prezident Barack Obama za největší přírodní katastrofu v dějinách Spojených států. A při této příležitosti vyzval k odklonu energetiky od ropy a k vývoji alternativních zdrojů energie. Už v roce 2006 prohlašoval tehdejší prezident George W. Bush, že je nutné ukončit americkou závislost na ropě. Od té doby k opravdu podstatné změně nedošlo. Bude to tedy nyní jiné? Věda variantní řešení hledá.

Za peníze ropných koncernů

Například světově proslulý vědec, průkopník genetiky a také podnikatel Craig Venter se svým týmem zkoumá, jak by šlo získat ropu, která by nemohla unikat při těžbě a jejíž spalování by neohrožovalo zemský klimatický systém. Založil v kalifornském městě La Jolla společnost Synthetic Genomics pro vytváření alternativních paliv.

Do jejího výzkumu investoval 600 milionů dolarů ropný gigant ExxonMobil. Neurčenou sumu investoval také koncern BP; ještě dříve, než se smutně proslavil nynější ropnou katastrofou v Mexickém zálivu. Natolik ropný průmysl věří, že Craig Venter by mohl být tím, kdo uskuteční průlom ve vývoji paliv.

Koneckonců, světovou proslulost si Venter získal, když se na přelomu století významně podílel na mezinárodním úsilí o mapování genetického kódu člověka. Využil tehdy postup, který podstatně urychlil způsob „přečtení“ DNA. Teď se od něho čeká, že zase na něco přijde.

V tomto případě sází na řasy. Tyto vodní organismy stahují z ovzduší oxid uhličitý a při fotosyntéze jej využívají k vytváření olejovitých molekul. Vědci předpokládají, že by olej z řas mohl být efektivnějším biopalivem než nyní používaný olej z řepky. Craig Venter však chce ještě více.

Umělými zásahy do genů plánuje řasy upravit tak, aby měl jejich olej vlastnosti podobné ropě, ovšem bez různých nechtěných příměsí, které má skutečná ropa.

Rafinerie i auta beze změn

Jak Venter uvedl pro britský časopis New Scientist, nebylo by ani nutné měnit petrochemický průmysl. Jenom by místo fosilní ropy rafinerie zpracovávaly ropu získanou z geneticky upravených řas. Nemusela by se měnit ani auta; stačily by jim stejné spalovací motory, jaké mají dnes.

Craig Venter. Muž, který chce vytvořit obnovitelnou ropu

Ropa získaná z řas by také vytvářela uzavřený cyklus: řasy vezmou oxid uhličitý ze vzduchu, vytvoří z něj ropu, ta se po spálení promění v oxid uhličitý a řasy ho zase stáhnou zpět. V zemské atmosféře by tedy nepřibývalo tohoto skleníkového plynu, který přispívá k jejímu rozehřívání.

Venter tvrdí, že ekonomicky přijatelné geneticky upravené řasy produkující ropu by mohly být k dispozici za pět až deset let. Zní to stejně nepravděpodobně, jako když před desetiletím tvrdil, že dokáže se soukromými zdroji rozluštit lidský genetický kód, a konkurovat tak společnému úsilí nejlepších veřejných výzkumných laboratoří na světě. Tehdy to dokázal.

Češi nechtějí být pozadu

Craig Venter je sice zřejmě nejznámějším, nikoli však jediným vědcem, který se zabývá výzkumem řas a hledáním jejich využití jako paliva. Také v České republice mají vědecké týmy zaostřeno na řasy. Zatímco Venter předpokládá pěstování řas mořských, Češi zkoumají spíše řasy rybniční.

„Některé řasy mají ve srovnání s rostlinami na polích o řád vyšší účinnost přeměny sluneční energie a oxidu uhličitého v biomasu,“ uvádí docent Jiří Masojídek z Mikrobiologického ústavu Akademie věd v Třeboni. Avšak jejich přirozeně vzniklý olej je zatím dražší než výrobky z ropy.

Jiný český vědec, Václav Tesař z Ústavu termomechaniky Akademie věd v Praze, je zase členem mezinárodního výzkumného týmu, který za loňský rok získal ocenění internacionálního Sdružení chemických inženýrů (IChemE) za nejlepší vědeckou publikaci v oboru. Jejich práce pojednávala o konstrukci bioreaktoru, jímž probublává oxid uhličitý z kouřových plynů a vyživuje řasy.

Zdroj: E15

Nejčtenější