Čichám čichám bombu

Martin Tůma  |  Technika

Po tomto světě stále pobíhá dost pomatenců, kteří jsou přesvědčeni o tom, že cesta do ráje vede skrze ohnivé peklo sebevražedné exploze.

Nejlépe, když cestou přiberou co nejvíce nevěřících. A protože nevěřící jsou čím dál více opatrnější, vymýšlejí teroristé stále rafinovanější metody. Jedním z posledních hitů je bomba v botě.

Ilustrační foto

Vlastně ani tak nejde o umístění bomby do boty, jako o výbušnou látku – peroxoaceton (TATP – triacetone triperoxide). Je zvláštní jak svoji silou, tak tím, že jako jedna z mála výbušnin neobsahuje dusík. Trochu zručný chemik ji namíchá z běžně dostupných surovin a obvykle mu zůstanou i všechny prsty.

TATP bohužel dokáže obelstít všechny doposud používané metody pro detekci výbušnin. Tomu je ale nyní konec. Vědci z Univerzity v americkém Illinos sestrojili přístroj, který dokáže „vyčmuchat“ přítomnost TATP. A přitom je levný a jednoduchý.

Srdcem detektoru je malý kousek plastiku s 16 tečkami ze speciální substance, citlivé na přítomnost TATP v okolí. Funguje podobně jako lakmusový papírek a při zjištění přítomnosti TATP se tečky zabarví podle množství rozptýlené látky. Potom stačí digitální kamera a jednoduchý software pro rozpoznání barev a detektor je hotov.

Toto zařízení nyní uvádí na trh firma iSense. TATP již tedy dokážeme vyčmuchat a míč je zase na straně teroristů. My můžeme jen hádat, s čím přijdou příště.

Foto: Shutterstock

Nejčtenější