Chytrý granátomet XM25 se hlásí do služby

Martin Tůma  |  Technika

Boj ve městě je noční můrou všech vojáků. Nepřehledný terén skýtá tisíc a jednu příležitost k léčce nebo k přepadu ze zálohy. Nemluvě o nesčetných úkrytech pro ostřelovače. V Afghanistánu je to o to horší, že Taliban nerespektuje Ženevské konvence a jeho kombatanti jsou k nerozeznání od civilního obyvatelstva, dokud nevytáhnou zbraně a nezačnou pálit.

Pokud se vojáci ocitnou v nepřátelské palbě, většinou volají o palebnou podporu v podobě náletu nebo dělostřeleckého přepadu na pozice protivníka. V hustě zalidněných oblastech je ale tento postup nežádoucí kvůli velkému počtu civilních obětí. Není divu, že jsou vojáci frustrováni nemožností účinně využít svoji palebnou přesilu.

Zbraní, která podle veteránů z Afghanistánu a Iráku má zcela změnit pravidla hry, je nový granátomet ráže 25 mm XM25 od firmy Heckler&Koch. Vloni jsme vás informovali o zahájení vojenských zkoušek této zbraně a nyní má nastoupit do služby u jednotek Zelených baretů v Afghanistánu. Hlavním přínosem této zbraně je její schopnost nechat vybuchnout náboj v přesně dané vzdálenosti od střelce.

Typicky tak může proletět oknem do místnosti, ve které se schovává ostřelovač a tam explodovat. Není před ním úkrytu. Navíc je její ovládání tak snadné, že by to zvládl i malý kluk, jak je možno vidět na tomto videu:

http://www.youtube.com/watch?…

V krátké době se ukáže, jestli naděje vkládané do této zbraně byly oprávněné či nikoliv.

Zdroj:
http://defensetech.org/…afghanistan/
http://www.vtm.cz/…m-se-schovat

Nejčtenější