Chceš-li šťávu, zadupej

Martin Tůma  |  Věda

Přesně na tomto principu fungují některé taneční parkety v londýnských klubech – jsou totiž položeny na vrstvě piezoelektrických krystalů, která pohyb tanečníků převádí na elektrickou energii. Prozatím je tento způsob získávání energie spíše hříčkou, ale společnost Innowattech už v Izraeli postavila silnici, která funguje stejně a dokáže produkovat kolem 400 kW na jeden kilometr. Japonci to zkoušejí na kolejnicích v tokijském metru.

Celé to má ale jeden podstatný háček – efektivitu. Jednak cenu výroby a druha efektivitu převodu mechanické energie na elektrickou. Je to podobně jako u fotovoltaických článků, čím vyšší efektivita, tím dražší výrobek, dnešní špička v oboru jsou nanogenerátory z vlánek oxidu zinku s účinností 6,8%.

V posledním čísle on-line magazínu Nano Letters publikoval tým vědců z Californské Univerzity v Berkeley pod vedením profesora Liwei Lina postup, jak vytvořit piezogenerátory z polymerových nanovláken o průměru 500 nm (100× tenčí než lidský vlas). Jejich opakovaným ohýbáním potom dokáží získat napětí a 30mV. Mnohem důležitější je ale tímto týmem vyvinutá technologie, jak poskládat nangenerátory na podklad tak, aby byly všechny stejně orientovány a maximalizovala se tak jejich účinnosti, vznikne tak struktura podobná pólům v klasické baterii. Jak sami výzkumníci přiznávají, výsledná účinnost je překvapila, průměr má totiž nad 12% a špičku nad 24%.

Technologie má před sebou ještě dlouhou cestu z laboratoře do výroby, ale třebas už za pár let nám budou outdoorové boty, vybaveny touto technologií, dobíjet mobil a GPS navigaci.

Zdroje:
http://pubs.acs.org/…21/nl9040719?…
http://www.innowattech.co.il/swf/ipt.htm
http://www.eurekalert.org/…fn021210.php

Nejčtenější