ČEZ plánuje gigantickou solární elektrárnu na letišti u Milovic

Robert Zelenka  |  Věda

Energetická společnost ČEZ připravuje projekt obří fotovoltaické elektrárny. Ta by měla vyrůst v prostorách bývalého vojenského letiště Boží Dar u Milovic.

Tento týden dokončený tendr Středočeského kraje na dvacetiletý pronájem budov a pozemků v bývalém vojenském prostoru Milovice- Mladá totiž vyhrál projekt, který počítá se stavbou dosud největší solární elektrárny v zemi. A s účastí společnosti ČEZ. Elektrárna by měla zabírat 150 hektarů, což jsou zhruba dvě stovky fotbalových hřišť.

„Ještě to není zcela jisté. Smlouva se má podepsat až v březnu,“ vysvětluje tiskový mluvčí společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje Martin Schreier. „Je pravda, že náš zájem je nyní intenzivnější než před měsícem. Stále se však nacházíme ve stadiu, kdy pouze prověřujeme veškeré podmínky a možnosti plynoucí z našeho potenciálního vstupu do projektu,“ dodal.

Jaký by elektrárna měla mít výkon, Schreier neupřesnil. Na 150 hektarech je však, možné bez problémů umístit fotovoltaické panely o výkonu zhruba 68 megawattů. Projekt na využití celkem 250 hektarů bývalého vojenského prostoru připravuje konsorcium firem nazvané Sdružení pro rozvoj a revitalizaci bývalého vojenského výcvikového prostoru Mladá.

ČEZ by měl do projektu investovat přes pět miliard. Kromě elektrárny se mluví také o výzkumném a školicím centru pro obnovitelné zdroje.

Zdroj: E15

Nejčtenější