ČEZ a Peugeot budou zkoušet elektromobily

Josef Tuček  |  Auta

Pětašedesát nových elektromobilů se objeví v českých městech díky spolupráci podepsané v úterý mezi elektrárenskou společností ČEZ a automobilkou Peugeot Česká republika.

Podle dohody si ČEZ pronajme v příštím roce deset a v roce 2012 pak 55 elektromobilů Peugeot iOn. K tomu ČEZ postaví minimálně 150 stanic, v nichž si mohou tyto i jiné elektromobily dobíjet baterie. Většinou se však budou nabíjet v noci u uživatelů v garáži. Cenu, za niž elektromobily na tři roky najme, nechce ČEZ zveřejnit. Z veřejných podkladů společnosti Peugeot vyplývá, že v evropských městech nabízí tato vozidla k pronájmu za cenu kolem 500 eur měsíčně. Výběrové řízení na dodavatele dobíjecích stanic zatím probíhá.

S elektromobily budou jezdit pracovníci ČEZ a také partnerských firem, které je od elektrárenské společnosti získají za výhodných podmínek. Cílem je propagace tohoto způsobu dopravy a současně snaha vyzkoušet provoz elektrických vozidel i služeb pro ně v reálných podmínkách.

Peugeot iOn je vůz pro čtyři osoby s dojezdem na jedno nabití až 130 kilometrů, zavazadelníkem o velikosti 170 litrů a nejvyšší rychlostí 130 km/h. Francouzská automobilka jej vyrábí v Japonsku ve spolupráci se společností Mitsubishi. Běžné dobíjení baterií by mělo trvat asi šest hodin, rychlonabíjení, které ovšem velmi zatěžuje síť, bude trvat půl hodiny. Elektrárenské společnosti ve světě mají o elektromobily zájem, protože umožňují odebírat noční proud, jehož bývá přebytek.

Ve světě se navíc zkouší, jestli by se v bateriích zaparkovaných elektromobilů připojených k elektrické síti, dala skladovat elektřina. Nabíjela by se v době přebytku energie, i třeba ve chvíli, kdy sluneční nebo větrné elektrárny náhle dodají velké množství proudu. Naopak by se část skladované energie dala v době velké spotřeby vrátit zpět do sítě. To by mělo přispět ke stabilizaci rozvodné soustavy. Takovéto zatížení si však vyžádá nové konstrukce baterií.

Zdroj: E15
Foto: Peugeot

Nejčtenější