Červí paměť

Martin Tůma  |  Technika

Možná je to jenom další krok k čipové totalitě, jak to nazývají kritici, ale spíše jde o pokrok. Mluvím teď o RFID čipech, neboli čipech pro identifikaci na radiové frekvenci. Jedná se o technologii, která jednou nahradí čárové kódy. A jak to souvisí s červy a jejich pamětí?

Ilustrační foto

Jde o pamět WORM, anglicky červ, ale tato zkratka znamená Write Once Read Many times (zapiš jednou, čti mnohokrát). Jedná se o paměť, která je součástí RFID čipu a která dokáže při svém čtení vystačit pouze s energií radiového záření. RFID čip nemá vlastní zdroj. Využije přicházející signál k nabití svého kondenzátoru a poté díky této energii vyšle zpět odpověď. Paměť, která je součástí tohoto zařízení, si tedy musí vystačit s velmi malou provozní energií – a navíc musí být levná.

Obě tyto kritéria splňuje nový typ paměti vyvinutý vědci na Cambridgi. Základem je pozitivně nabitý vodivý polymer PETOD:PSS, do kterého se provádí zápis vystřelováním elektronů. Elektron má negativní náboj a tak na polymeru vznikají nevodivá místa. Při výrobě tedy není nutno používat litografii a výsledkem je WORM paměť, která si vystačí s energií o hustotě 0,1W/cm2 (obvyklá hodnota je 10W/cm2).

Hlasatelům čipové totality asi tento článek přidělal pár vrásek na čele, avšak já osobně se už těším na dobu, kdy bude v obchodě stačit projet s vozíkem skrz pokladnu, namísto dlouhého vyskládávání zboží na pult a následného markovaní na pokladně.

Zdroje:
http://cs.wikipedia.org/wiki/RFID
http://apl.aip.org/…5/p053301_s1?…

Foto: fotobanka Shutterstock

Nejčtenější