Čeká se velký automobilový třesk

Jaroslav Matějka  |  Auta
Automobilka Porsche přichází na trh s exkluzivní limitovanou sérií speciálního modelu 911 Speedster, kterého nebude vyrobeno více než 356 kusů. Dvoumístná novinka se vyznačuje o šedesát milimetrů sníženým a více sklopeným čelním oknem.

Již zítra se otevřou brány Mondial de l’automobile, pařížského autosalonu. Ten patří letos společně s přehlídkami v Ženevě a v Detroitu mezi nejsledovanější.

Očekává se, že v Paříži téměř každá hlavní evropská značka představí nový model. A připojí se i mnozí výrobci z Asie a Ameriky. Podle posledních zpráv by mělo město na Seině zažít více než sto premiér!

Pařížský autosalon se koná vždy jednou za dva roky na podzim. O své místo na slunci se pere s německým Frankfurtem nad Mohanem. Není proto divu, že pro něj hodně novinek letos uchystali francouzští výrobci. Překvapivě však přichází se čtyřmi premiérami i americký Chevrolet.

Nissan Leaf bude v prodeji počátkem příštího roku. Zaručuje nulové emise výfukových plynů a nízké provozní náklady

Velká pozornost bude na letošním pařížském autosalonu věnována také elektrickým vozidlům. Francouzská vláda sponzoruje přehlídku nazvanou Ecomobility.

V roce 2008 autosalon v Paříži navštívilo 1,5 milionu lidí, bylo na něm akreditováno 13 tisíc novinářů ze 100 zemí a představeno 80 světových premiér.

Do Paříže směřují i elektrická auta

V Paříži se představí také hodně elektromobilů. Například Nissan chystá premiéru modelu Leaf; podle zástupců automobilky je to první představitel řady elektromobilů, které můžeme od společnosti Nissan očekávat. Švédský Saab nabídne model 9–3 ePower, jenž pohání elektromotor o výkonu 135 kW. Otázkou ale je, jak na tyto a další vozy zákazníci zareagují.

Podle výzkumu, jenž provedl deník Financial Times, totiž tři čtvrtiny amerických a britských spotřebitelů jsou sice připraveni zakoupit v nejbližší době elektromobil, ale nemají chuť za něj zaplatit větší cenu než za běžné automobily. V USA takto odpovědělo 65 procent Američanů, na ostrovech pak dokonce 78 procent Britů.

Saab 9-3 ePower pohání elektromotor o výkonu 135 kW. S ním dosahuje maximální rychlosti jen 150 km/h

Ačkoliv vlády v mnoha zemích (například v USA, Velké Británii, Francii) se snaží zákazníkům situaci ulehčit a nabízejí jim daňové úlevy, které ceny vozů poháněných elektrickou energií zlevňují, přesto jsou elektromobily stále dražší než srovnatelné vozy poháněné vznětovými či zážehovými motory.

Třeba Nissan Leaf bude stát v USA od 25 280 dolarů, cena Chevroletu Volt začne na 33 500 dolarů. Automobilka General Motors, pod niž Chevrolet patří, ale modelu Volt věří. Na tento model nabídne v USA leasingový program s měsíční splátkou 350 dolarů po dobu 36 měsíců. Prodej začne koncem letošního roku.

Zdroj: E15
Foto: archivy výrobců

Nejčtenější