Čajový nanosáček

Martin Tůma  |  Věda

Zatímco my s obavou hledíme na to, jak se ztenčují zásoby ropy a přemýšlíme, kolik asi bude stát benzín, velká část světa přemýšlí kde sehnat čistou vodu. Obyčejná čistá pitná voda, se kterou my myjeme nádobí nebo splachujeme toalety, je pro velkou část světa nedostupným luxusem.

Ilustrační foto

Existují tabletky, které po vhození do čutory se špinavou vodou z ní udělají vodu pitnou, ovšem chuť je poměrně odporná a samotné tablety nejsou příliš levné. Podobné je to s filtry. Pokud mají opravdu účinkovat, musí být velmi jemné, čímž se brzy zanášejí nečistotami a je potřeba je vyměnit.

Vědci z univerzity Stellenbosch v Jihoafrické republice nabízejí jako pomoc pro lidi bez přístupu k pitné vodě čajový nanosáček. Místo klasické náplně je ale uvnitř směs nanovláken a aktivního uhlí, které tvoří velmi účinný a též velmi levný filtr. Použití je jednoduché – voda se nabere do PET láhve, její vršek se ucpe tímto nanosáčkem, a potom už jen stačí gravitace která vodu přefiltruje, a můžete pít.

Vědci jej testovali na říční vodě nabrané u jejich institutu a dosáhli velmi uspokojivých výsledků. Po použití můžete sáček v klidu vyhodit, jelikož veškerá jeho náplň se v přírodě za několik dnů beze zbytku rozloží. Za korunu dostanete deset těchto sáčků, což je určitě velmi dobrá zpráva pro chudé lidi, protože na rozdíl od tablet a jiných metod čištění vody si tyto sáčky budou moci dopřát. Jejich uvedení na trh se chystá na konec tohoto roku.

Zdroj:
http://www.physorg.com/…1320077.html

Foto: fotobanka Shutterstock

Nejčtenější