Bushmeat v Evropě

Jaroslav Petr  |  Příroda

Masový lov pralesních zvířat na maso představuje v současnosti jednu z největších hrozeb pro nejednoho ohroženého afrického živočicha. Na černém trhu se vysoce cení i maso vzácných goril, šimpanzů nebo antilop.

Lovcům bushmeatu čili „masa z pralesa“ padnou zřejmě za oběť i poslední guerézy slečny Waldronové, jež byly na sklonku minulého století prohlášeny za vyhubené, ale nakonec se podařilo objevit posledních pár desítek kusů těchto opic v Kamerunu. Z konzumace bushmeatu je viněna především Afrika.

Teprve nedávno se ukázalo, že velkým odbytištěm masa ilegálně ulovených afrických zvířat je i Evropa. Zostřené kontroly zavazadel na letišti Charlese de Gaullea odhalily masové pašování bushmeatu do Evropy. V jedné z odhalených podloudných zásilek bylo víc než půl metráku bushmeatu. Odhaduje se, že jen před de Gaulleovo letiště se ročně dostane do Evropy 270 tun masa z ilegálně ulovených afrických zvířat.

Hlavním zdrojem bushmeatu pro Evropu jsou Středoafrická republika. Kamerun a Demokratická republika Kongo. Jde o nesmírně výnosný obchod. Cena za čtyřkilovou opici je v Kamerunu asi 5 euro. Ve Francii se stejná opice prodá dvacetkrát dráž. Čtyřicet procent zadrženého bushmeatu pocházelo z druhů zařazených na seznam chráněných živočichů.

Nejčtenější