Budoucnost energetiky leží v Bolívii

Václav Stárek  |  Věda

O budoucnosti světové energetiky se nejspíš brzy rozhodne v Bolívii. Druhý nejchudší stát Jižní Ameriky disponuje největšími, zatím nevyužitými nalezišti lithia na Zemi. Solná pánev Uyuni na severozápadě Bolívie skrývá podle odhadů americké vládní organizace USGS přes 95 milionů tun čistého lithia, což je skoro třináctinásobek zásob sousedního Chile, současného lídra ve světové produkci pro energetiku klíčového alkalického kovu.

Z množství lithia uloženého v Bolívii by se mohly například vyrobit baterie pro 4,8 miliardy elektromobilů. Pro srovnání: loňské údaje americké firmy Plunkett Research, shromažďující celosvětové statistiky o průmyslu, hovoří o tom, že po světě jezdí „pouhých“ 900 milionů osobních a nákladních vozů. O možnost podílet se na těžbě lithia se tak u hlavy andské země Eva Moralese ucházejí mnozí zahraniční investoři v čele s francouzským miliardářem a blízkým přítelem prezidenta Nicolase Sarkozyho Vincentem Bollorém.

„Jste to vy, kdo drží strategickou surovinu 21. a 22. století. Podobáte se Saúdské Arábii před šedesáti lety,“ lichotil nedávno Bolloré jihoamerickému státu. Náklady na výstavbu potřebných těžebních a zpracovatelských kapacit se odhadují na 800 milionů dolarů (přes 18 miliard korun). Ačkoli se nepředpokládá, že by Bolívie dokázala tyto prostředky vyčlenit z vlastních zdrojů, Morales zatím kapitál zvenčí odmítá. Odůvodňuje to tím, že jedině zůstane-li těžba klíčové suroviny ve vládních rukách, vznikne dost pracovních míst pro tamní indiány.

„Lithium je nadějí nejen pro obyvatele naší země, ale i pro všechny ostatní národy,“ zdůrazňuje latinskoamerický prezident. Přední zájemci, mezi něž patří také jihokorejská společnost LG a japonská automobilka Mitsubishi, však Bolivijcům již teď bezplatně pomáhají s konstrukčními návrhy budoucích lithiových „dolů“.

Globální trh se surovinou, která se kromě elektrotechniky využívá hlavně ve sklářském a lékařském průmyslu, teď ovládají fakticky dvě obchodní společnosti – americká Rockwood Holding a chilská Soquimich. Většina jejich produkce, která pokrývá 70 procent světové poptávky po lithiu, pochází z nalezišť v nejsušší poušti na Zemi Atacama. Odborníci předpokládají, že s těžbou nejlehčího z alkalických kovů by se v Bolívii mohlo začít v roce 2014. Počáteční kapacita má dosáhnout třiceti tisíc tun uhličitanu lithia ročně (zhruba 5,6 tisíce tun čistého lithia), což by odpovídalo bezmála třetině loňské světové produkce.

Bolívie však musí nejprve v okolí solné pánve Uyuni vybudovat infrastrukturu. V současnosti tam scházejí nejen silnice, ale také rozvody elektrické sítě. Zásadním úskalím je také poloha Bolívie jakožto vnitrozemského státu s napojením na přístav vedoucí přes horské masivy And. Potenciál lithia je zřejmý. Studie výzkumné společnosti TRU Group předpokládá, že do konce desetiletí se roční poptávka po zmiňovaném kovu více než zdvojnásobí na 54 tisíc tun. Ačkoli se k výrobě různých druhů baterií zatím používá jen 18 procent celkové produkce lithia, měl by se tento poměr do roku 2020 posunout ke dvěma pětinám.

S podobnými odhady přišli také pracovníci japonského výrobce automobilů Nissan Motor. Podle nich bude na začátku druhé dekády každý desátý vůz poháněn lithiovou baterií. Při stávajícím tempu růstu automobilové výroby by tak šlo více než o šest milionů elektrických vozidel. Zpráva švýcarské banky Credit Suisse Group zase uvádí, že roční objem obchodu s autobateriemi by mohl během následujících dvaceti let vyletět z loňských sto milionů dolarů na 103 miliard.

Zdroj: E15

Nejčtenější