Biopneumatiky

Martin Tůma  |  Věda

Benzín nebo nafta zdaleka nejsou jedinými nepostradatelnými produkty z ropy v dopravě. Bez ropy se neobejdeme při výrobě celé řady plastů a automobilových pneumatik. Zatímco už existují bionafta i biobenzín a pracuje se na bioplastech, pneumatiky jako by stály stranou celému tomuto snažení. Pokud bychom se tedy nechtěli vrátit k výrobkům z přírodního kaučuku.

23. března tohoto roku oznámila firma Goodyear ve spolupráci s biotechnologickou firmou Genencor postup pro výrobu biopneumatik. Za vším je běžná bakterie E.coli, velmi běžné a mezi biotechnology velmi oblíbené stvoření. Tato bakterie běžně ve svém životě vylučuje malé množství izoprénu, základu pro umělou pryž. Genetici z Genencoru po dlouhém bádání dokázali výrazně toto vylučování posílit.

Museli výrazně pozměnit dvě metabolické dráhy této bakterie, aby dokázala při pokojové teplotě produkovat významné množství suroviny. Izoprén se ale nemusí používat jenom pro výrobu umělé pryže, může se z něj vyrábět jak benzín, tak nafta. Takže zatímco firma Goodyear intenzivně testuje první penumatiky z BioIzoprénu, Genencor se snaží tyto metabolické dráhy implantovat do rychleji rostoucích druhů bakterií s větším apetitem.

Zdroj:
http://www.genencor.com/…prene_en.htm

Nejčtenější