Bezdrátový plaváček

Martin Tůma  |  Technika

Pokrok často bývá reakcí na výzvu. Třeba památná slova Járy Cimrmana „Zkuste to bez drátu, milý Marconi!“, byla výzvou, která vedla k vynálezu bezdrátového telegrafu. Ale zkuste to samé pod vodou.

Pod vodní hladinou radiové spojení nefunguje, protože vodní prostředí velmi výrazně tlumí radiové vlny. Zvuk, který naopak vodou prochází dobře, se zase příliš nehodí na přenos většího množství dat. Reakcí na výzvu bezdrátového přenosu pod vodou má být robot Aqua.

Robota, který plave podobně jako vydra, postavili na Univerzitě v Yorku. K výbavě patří i speciální tablet schopný práce pod vodou. Robota řídí potápěč pouhým nakláněním tohoto tabletu (podobně jako letadélko Parrot ovládané přes iPad). Na tablet se přenáší skrze kabel video z robotových kamer; to platí pro případ, že je robot ovládán přes koaxiální kabel. 


Kromě toho může být Aqua řízen bezdrátově na dálku díky tomu, že dokáže „odezírat“ povely. Nejedná se ale o žádná gesta. Ve skutečnosti dokáže robot na dálku přečíst symboly z tabletu (v podstatě obří verzi čárového kódu) a podle nich plavat.

Navíc se snaží svého pána „nespustit z očí“, přijetí povelu potvrzuje bliknutím světel. Takový provoz je ovšem pouze nouzovou variantou; plnohodnotný bezdrátový provoz tak zůstává i nadále výzvou bez odpovědi.

Foto: YouTube

Nejčtenější