Běh s počítačem

Ivan Verner  |  Technika

Táhlé stoupání k vytouženému cíli, tedy konečně vyhřátý domov, síly už ale docházejí. Nastává okamžik, kdy je nutné zapnout forsáž. Ne, žádný energetický nápoj organismus takhle rychle nenakopne. Stačí však stisk tlačítka a do sluchátek se line písnička skupiny Vatrogasci s úporným, těžkým rytmem, který dobře odpovídá pohybu ztěžklých nohou. Krátká předehra, nastupuje baskytara a už se šlape o něco lépe.

Tohle nakopnutí vydrží dvě minuty, víc není potřeba – za tu dobu jsou domovní dveře nadosah. Vatrogasci střídá ve sluchátkách Paula Radcliffe, prý gratuluje k nejlepšímu dosaženému času. No, není divu, tuhle trať jsme já, čidlo běhu, iPod nano a boty Nike+ absolvovali teprve podruhé… Teď už jen osprchovat a přehrát si vše do počítače.

Hardware a software

Z běhu s oblíbenou relaxační hudbou se přidáním čidla – jakéhosi sofistikovaného krokoměru spolupracujícího s iPodem – do boty stalo cílené překonávání rekordů, časů stejně výkonných soupeřů a především sebe sama. Spoluprací společností Nike a Apple se tak pro mnohé nezáživný (ale vzhledem ke zbytňující tukové tkáni nezbytný) běh stává nejen zábavou, ale pro soutěživé typy i osobní výzvou. Co je k tomu potřeba?

V první řadě boty, které mají v podrážce pod stélkou lůžko pro čidlo. Poznáme je podle označení znaménkem +. Pak samotné čidlo s přijímačem, který je kompatibilní s valnou většinou iPodů, k nimž se připojí k čidlu dodávaný přijímač. Integrovaná baterka má podle údajů vydržet tisíc hodin běhání, což při téměř každodenním hodinovém výklusu znamená (slovíčko téměř zahrnuje nemoci, dovolené, služební cesty a jiné živelní katastrofy), že má člověk na tři roky pokoj.

Pak tedy odpovídající iPod (popřípadě iPhone). Ideální je malý iPod nano, jenž může graficky zobrazit průběh našeho běhu přímo na svém displeji. Takže hardware bychom měli, nyní software.

Závody na dálku

Před během je pochopitelně důležité nahrát si to, co chcete poslouchat. Hudbu, kurz cizího jazyka – cokoli považujete za užitečné. Zvláštní pozornost je dobré věnovat písničce, kterou uložíme v menu pod nabídku Power Song a jež má za úkol pomoci v krizi. Spouští se delším stisknutím středového tlačítka. Kratší stisk vyvolá při běhu mluvenou (bohužel anglicky) aktuální informaci o průběhu výklusu.

Zařízení také musíme nakalibrovat, zadat svoji hmotnost, což je nezbytné pro odečet vydaných kalorií, a nastavit základní vzdálenost. To se dělá nejlépe na čtyřsetmetrovém běžeckém oválu. V praxi pak ale musíme počítat s tím, že při terénním běhu, kdy se podle stoupání či klesání krok krátí nebo naopak prodlužuje, se v údajích objeví určitá chyba. Škoda tedy, že zařízení nepodporuje GPS (a neměří vzhledem k umístění čidla tepovou frekvenci); obdobná konkurenční technika s GPS pak zase neumožňuje třeba poslech hudby či přehrání do počítačového programu.

Na webových stránkách programu se po přihlášení setkáme s dalšími běžci, které tento způsob (nejen) rekreačního běhání dostal. K jednotlivým záznamům si můžeme udělat krátkou poznámku. Informace o běhu jsou graficky přehledné, na grafech zjistíme třeba tempo na jednotlivých úsecích či moment, kdy jsme potřebovali povzbudit „power songem“.

Můžeme zjistit, jak běhá naše konkurence, nebo třeba vyzvat ostatní k závodu na dálku. Závodit můžeme i sami se sebou, když si vytvoříme mapu svých běžeckých tras a budeme na nich sledovat, jak se v jednotlivých úsecích zlepšujeme. Lze si také zadat nějaký cíl – software za nás sleduje statistiku a sám nás na splnění úkolu upozorní. Ano, fyzičku a nižší hmotnost lze získat i zábavně.

Zdroj: MF Plus

Nejčtenější