Atomový reaktor do každé rodiny

Martin Tůma  |  Věda

Pár soudruhů z Černobylu si myslelo, že zadání strany je silnější než fyzikální zákony a doplatil na to celý svět. Nejen radioaktivním spádem, ale i mezerou ve vývoji atomových reaktorů, stejně jako celou generací atomových inženýrů a vědců, která nám teď chybí. Ve světě nyní nastává atomový boom, staví se nové elektrárny a vyvíjejí nové typy reaktorů.

Jedním z problémů, který je potřeba řešit při rozvoji této techniky je vyhořelé palivo, z něhož se při troše snahy dají vyrábět atomové bomby. A také to, že každý reaktor je v podstatě originál, na který je potřeba vypracovat rozsáhlou projektovou dokumentaci a absolvovat složitý schvalovací proces.

I z těchto důvodů nastává produkce malých reaktorů, které je možno vyrábět sériově v továrně a přepravit na místo určení. Po spotřebování paliva se potom celý reaktor odveze zpět do továrny k novému naplnění.

Ilustrační foto

Prvním, kdo přišel s tímto typem reaktoru je firma Babcock&Wilcox, zabývající se výrobou atomových reaktorů pro americké letadlové lodě a ponorky. Jejich zařízení mPower dokáže poskytovat výkon 125 MW a na jednu náplň paliva pracuje 4,5 roku. Na konstrukci tohoto zařízení je poznat, že je odvozeno z typu reaktoru pro americké útočné ponorky. Jako jediný z nabídky malých reaktorů má mPower v sobě místo pro uložení vyhořelého paliva.

Další reaktor je opět z americké produkce, tentokrát od firmy Hyperion. Poskytuje 70 MW tepla nebo 25MW elektrické energie. Na jednu náplň pracuje 7–10 let podle zatížení. Oproti mPower je menší a kompaktnější a používá jako primární chlazení směs bismutu a olova.

Poslední z malých reaktorů, oficiálně označovaný jako nukleární baterie, je z produkce firmy Toshiba. Jedná se o zařízení s výkonem 10 MW, chlazené kapalným sodíkem. Toshiba jej vyrábí pod označení 4S, což znamená super safe, small and simpe (super bezpečný, malý a jednoduchý). A s těmito reaktory se počítá při výstavbě elektrárny Galena na Aljašce.

Malé reaktory mohou být řešením i pro nás. Svět poblázněný globálním oteplováním nám hodlá pěkně vysoce zdanit naše teplárny na hnědé uhlí. Díky tomu může do roku 2013 narůst cena tepla o pěkných pár desítek procent, přičemž za něj nemámě rozumnou náhradu. Přitom 1–2 podobné reaktory by dokázaly bez problému utáhnout spotřebu i velkých měst. Je nejvyšší čas se nad tím seriózně zamyslet a začít konat.

Zdroje:
http://www.babcock.com/…E2011002.pdf
http://www.hyperionpowergeneration.com/…arch2010.pdf
 http://en.wikipedia.org/wiki/Toshiba_4S

Foto: fotobanka Shutterstock

Nejčtenější