Ani foton nazmar

Martin Tůma  |  Věda
Ilustrační foto

Nanostruktura, která zachytí veškeré dopadající světlo a přemění je na elektrickou energii. Tak nějak zřejmě bude vypadat budoucnost solární energetiky.

Již předchozí pokusy s konstrukcí fotovoltaických článku z nano a mikrodrátků, nebo z nanopilířků ukázaly jejich veliký potenciál, když dokázaly zachytit až 85% na ně dopadajícího světla. Vážnou překážkou jejich rozšíření ale byla vysoká cena daná komplikovaným výrobním postupem.

Vědci z Berkeley a Standfordské univerzity pod vedením Ali Javeyho představili v posledním vydání on-line časopisu Nano Letters zcela novou strukturu z nanopilířků, která dokáže zachytit až 99% na ni dopadajícího světla. Nahoře, kde se zachytává světlo a je potřeba eliminovat nežádoucí odrazy, má nanopilířek tloušťku 60 nanometrů a dole, kde dochází k předání energie a výrobě elektronů, je tloušťka pilířku více jako dvojnásobná – 130 nanometrů. Struktura dokáže zachytávat i infračervené světlo.

Velmi důležité na celé věci je to, že nanopilířky dokáží vědci „vypěstovat“ z vhodného substrátu poměrně jednoduše, a tím i levně. Na výrobu lze použít oblíbené fotovoltaické materiály, jako je germanium nebo sloučeninu kadmia a teluru. Před vědci teď stojí výzva převést proces z laboratoře do továrny. Pokud se to povede, možná konečně začne být výroba elektrické energie ze Slunce ekonomicky rentabilní jinak, než díky masivním dotacím.

Zdroj:
http://pubs.acs.org/…21/nl1010788?…

Nejčtenější