Americká armáda bojuje s padělky

Martin Tůma  |  Technika
Ilustrační foto

F-15 je fantastická stíhačka, která nebyla nikdy poražena ve vzdušném souboji. Zkušený pilot s ní dokáže přistát, i když mu chybí celé křídlo (nevymýšlím si).

Paradoxně však tento stroj může položit na lopatky nikoliv nepřátelská technika, ale technika vlastní – napodobeniny počítačových čipů pochybného původu. F-15 doplácí na svoji úspěšnost. Ve své době patřila její elektronika k naprosté světové špičce a řadu věcí nebylo potřeba do dneška nijak měnit.

Jenomže teď už podobné součástky nikdo nevyrábí a tak je zásobovači shání, kde se dá. Díky pochybným čipům může proto být nefunkční systém řízení letadla fly-by-wire, ale třeba i zařízení zajišťující ochranu pilota proti zamotání do padáku po katapultáži, či komunikační systémy.

Oficiální zdroje celkem pochopitelně odmítají tento problém jakkoliv komentovat, omezují se pouze na vyjádření, že všechny padělky byly odhaleny při kontrole dříve, než se dostaly na místo určení.

Celý problém se ale neomezuje pouze na armádu. Je celá řada zařízení, která prostě fungují, přestože už mají nějaký ten pátek za sebou. Avšak výrobci součástek jsou již o několik generací dále, a tak jejich místo zaujímají pochybné čínské firmy, které využívají výrobní linky z druhé ruky, nebo čipy přímo drancují ze šrotu.

Poslední dobou počet padělků prudce roste a výrobci proto volají po zásahu vlády. Je na čase zasáhnout dříve, než na to někdo doplatí zdravím nebo životem.

Zdroj: http://www.physorg.com/…3688486.html
Foto: fotobanka Shutterstock

Nejčtenější